Spoločnosť Arca Capital si na webe začala udávať svoju prioritnú kontaktnú adresu aj telefónne číslo do Prahy namiesto Bratislavy. Za tým môže byť snaha preniesť svoje centrum hlavných záujmov, teda pôsobnosť podnikania, k našim západným susedom.
Tento krok by jej tiež pomohol k vyhláseniu reštrukturalizácie v Česku. Tam sú podmienky mäkšie ako na Slovensku. Ide o to, že v Česku sa veritelia môžu uspokojiť len z menšej časti, kým na Slovensku až na minimálne 50 percent.
Terézia Barčíkova, hovorkyňa Arca Capital tvrdí, že web si firma aktualizuje priebežne a je to štandardný proces. Tiež potvrdila, že česká právna úprava insolvencie je ďaleko transparentnejšia, takže uvažujú aj o tejto možnosti.
"Nemyslíme si, že v Česku sú mäkšie podmienky – pri predpoklade, že klientom chceme ponúknuť uspokojenie presahujúce 50 percent, je české prostredie určite transparentnejšie," dodáva.
Česká Arca má problémy, prišla o mimoriadnu ochranu pred veriteľmi
Prenos sídla nie je ľahký
Lenže preniesť si sídlo záujmov do inej krajiny EÚ nie je podľa konkurzných právnikov, s ktorými TREND konzultoval, také jednoduché. Dá sa to spraviť, ale je to aj napadnuteľné veriteľmi či budúcim konkurzným správcom. Zmena sídla firmy sa tiež musí udiať v prospech veriteľov.
„Je to možné, ale musia preukázať, že majú centrum hlavného záujmu (COMI) v Českej republike. Príslušný súd pred začatím reštrukturalizácie bude toto musieť vyhodnotiť a preveriť,“ vysvetľuje Lukáš Michalík, partner v právnickej kancelárii Hamala Kluch Víglaský.
Za centrum hlavného záujmu firmy sa považuje miesto, kde má registrované sídlo, ak sa nepreukáže opak. Dôležité je však to, že táto domnienka sa uplatňuje len vtedy, ak sa registrované sídlo neprenieslo do iného členského štátu počas obdobia troch mesiacov predchádzajúcich podaniu žiadosti o začatie insolvenčného konania. A to by mohlo byť pre Arcu problém.
Zatiaľ sa snaží urobiť čo najviac krokov, ktorými bude môcť preukazovať centrum hlavného záujmu v Česku, tak aby tam mohla prebehnúť reštrukturalizácia.
Podľa odborníkov všetky tieto aktivity by mali veritelia a aj budúci konkurzný správca pozorne sledovať, vyhodnocovať a prípadne napadnúť.
Zhoda náhod?
Do tejto snahy by mohla zapadnúť aj nedávna insolvenčná taktika. Na začiatku decembra Arca navrhla pre svoju hotelovú firmu Františkovy Lázně Savoy insolvenčnú reorganizáciu, informoval minulý týždeň český portál E15.
Zhodou okolností Arca požiadala o reorganizáciu v ten istý deň ako jej dcéra Arca Capital Bohemia prišla o ochranu pred veriteľmi, čo sa stalo posledný novembrový deň.
Arca vo Františkových Lázniach prevádzkuje tri kúpeľné domy Spa Hotel Savoy, Spa Hotel Goethe a Hotel Otava. Vo zverejnenom insolvenčnom návrhu Arca priznáva, že nie je schopná splácať svoje dlhy. Dôvodom sú opäť koronavírusové opatrenia.
Slovenská matka Arca Investments má ochranu pred veriteľmi do konca tohto roka. Novelou zákona, tkorá bola len nedávno schválená sa predĺži do konca januára.
Arca bojuje o svoje prežitie na súdoch. Zatiaľ úspešne. V Novom roku sa to môže zmeniť
Koľko dlží
Hotelová firma Arcy dlží niekoľkým desiatkam veriteľov 94 miliónov českých korún (asi 3,5 milióna eur). Najviac dlží českej banke Raiffeisenbank, ktorá má však pohľadávku zabezpečenú.
Zaujímavé z pohľadu Slovenska je, že skoro 41 miliónov korún dlží Františkovy Lázně Savoy firmám z vlastnej skupiny Arca Capital vrátane slovenskej matky Arca Investments. Tak by sa podľa zdrojov TRENDu z právnického prostredia do insolvencie mohla vtiahnuť aj táto firma či iné slovenské dcéry Arcy.
Zámer Arcy môže byť taký, že vďaka nepodstatných insolvenčným konaniam v Česku, môžu dostať v rámci koncernu všetky konania pod jedného správcu. Aj preto by mali české súdy skúmať ich zámery podrobne, dodáva právnik, ktorý nechce byť menovaný.
Súčasťou návrhu na reštrukturalizáciu v Česku je aj ustanovenie insolvenčného správcu. Má sa ním stať známy český právnik Lee Louda. E15 tiež pripomína, že v koncerne môže byť len jeden konkurzný správca. Ten, ostravský právník Ladislav Tetera, ktorý už bol menovaný pri osobnej insolvencii šéfa Arcy Rastislava Veliča.
Z finančných problémov má kúpeľnému podniku pomôcť investor-súkromá zdravotnícka spoločnosť Remedis. Tá by mala požičať podniku Františkovy Lázně Savoy 105 miliónov korún.