Dostať sa k dokumentom, ktoré poodhaľujú aktuálne finančné zdravie Arcy Capital Slovakia (ACS), je ako pátrať po svätom grále. TREND sa reštrukturalizačný posudok, ktorý je súčasťou reštrukturalizačného konania, pokúšal získať od Okresného súdu v Bratislave, ktorý oddlženie firmy na začiatku apríla schválil. Nepochodil. Arca Capital tiež na naše otázky už dlhšie nereaguje.
Skúšali sme šťastie aj u reštrukturalizačného správcu. Lenže tí sa pri Arce striedajú od schválenie oddlženia na začiatku apríla dosť často. Správcu generuje systém náhodného prideľovania. Prvým bol Peter Vrábel z právnickej kancelárie Legate. Ten odmietol správcovstvo už po niekoľkých dňoch pre konflikt záujmom, pretože mal právny vzťah k veriteľom dlžníka.
Nový správca
Podľa informácii TRENDu sa odvtedy už vzdali správcovstva viacerí ľudia. Najnovšie je správcom firma Insolvency Group, za ktorou stojí právnik Tomáš Muroň. Zhodou okolností táto firma sídli v budove hotela Double Tree by Hilton, ktorá patrí Jurajovi Širokému. Ten je označovaný za jedného zo sponzorov Smeru-SD a v minulosti mal tiež problémy s reštrukturalizáciou jeho firmy Váhostav.
Zdá sa, že ani tento právnik nie je nadšený, že dostal na starosť oddlženie Arcy. „Vzhľadom na skutočnosť, že nie je možné sa nechať z funkcie správcu odvolať svojvoľne a zároveň pri reštrukturalizácii takéhoto rozmeru, s ktorou zákonodarcovia celkom zjavne nepočítali ani pri zákonom stanovených lehotách, ktoré nie je možné predlžovať sme sa museli bezodkladne ujať funkcie a zabezpečiť potrebné technické, administratívne a organizačné zázemie pre zákonný priebeh reštrukturalizácie,“ odpísal TRENDu T.Muroň.
Reštrukturalizácia obrovských dlhov ACS, ktoré sa rátajú v desiatkach miliónov eur, nie je pre právnika lákavá práca. Podľa informácii TRENDu z právnického prostredia pôjde v procese o desiatky tisíc veriteľských prihlášok (veriteľov je do 10-tisíc, ale majú aj viac prihlásených pohľadávok), ktoré treba spracovať, zapísať a zverejňovať. Správca by mal zorganizovať aj schôdzu veriteľov a má aj zodpovednosť za prípadnú zmenu reštrukturalizácie do konkurzu.
Teraz už plynie 30 dňová lehota na prihlasovanie pohľadávok veriteľmi. T.Muroň vyzýva veriteľov, aby si svoje pohľadávky prihlásili čo možno najskôr a nenechali si to na poslednú chvíľu. „Ide predsa o ich finančné prostriedky, ktoré budú v prípade úspešnej reštrukturalizácie určite uspokojené vo vyššej miere ako v prípade vyhláseného konkurzu,“ dodáva.
Arca presvedčila súd, že jej reštrukturalizácia dlhov má zmysel
Prečo je posudok dôležitý
Napokon sa TREND k dôležitému dokumentu, ktorý má 172 strán, dostal cez vlastné zdroje z prostredia veriteľov Arcy Capital. Reštrukturalizačný posudok je dôležitý, lebo hodnotí finančné zdravie firmy, o ktorom sme doteraz veľa nevedeli, len tušili, že nie je dobré. Vypracuje ho nezávislý správca, v tomto prípade to robila firma Advo Insolvency. Lenže v praxi správcu vyberá dlžník, takže jeho nezávislosť je otázna.
Advo Insolvency v posudku vysvetľuje, prečo je pre veriteľov lepšia cesta reštrukturalizácie dlhov ako konkurz. Posudok má sudcov aj veriteľov presvedčiť, že firma má dosť aktív, ktoré sú životaschopné natoľko, aby mohla svoju podnikateľskú činnosť vykonávať aj naďalej a splácať z nej aspoň časť dlhov. V slovenskej legislatíve sa vyžaduje vrátenie aspoň polovice hodnoty pohľadávok veriteľom.
Arca stále tvrdí, že má viac aktív ako pasív, takže výšku pohľadávok by nemala veľmi krátiť. Realita však môže byť iná. Čísla o jej hospodárení v posudku to potvrdzujú.
Čo obsahuje
V posudku je načrtnutý stav v akom sa ACS práve nachádza. „Veľa jej aktív je nelikvidných a nemusí byť schopná ich „zlikvidniť včas a v dobe splatnosti,“ píše sa v návrhu. Tiež sa tam uvádza, že skupina mala ku koncu roka 2019 až 132,6 miliónov eur v nelikvidných investíciách.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?