V takmer dva roky trvajúcom spore banka a terajší jej menšinový akcionár žiadali od Grécka odškodnenie po odpise polovice hodnoty jeho štátnych dlhopisov. Na odpise sa dohodli zástupcovia európskych inštitúcií a privátny sektor začiatkom roka 2012. Hlavným argumentom tribunálu pre verdikt bolo, že zmluva o ochrane investícií medzi oboma štátmi sa na investície do štátnych dlhopisov nevzťahuje. Tribunál rozhodol 9. apríla tohto roka.

„Poštová banka vyjadruje rozčarovanie z tohto rozhodnutia. Je v príkrom rozpore so znením zmluvy a s doterajšou arbitrážnou praxou, podľa ktorých je suverénny dlh štátu investícia,“ reagovala na verdikt Poštová banka s dodaním, že sa tým zásadne porušuje princíp všeobecnej ochrany vlastníctva najmä pred politickými a retroaktívnymi zásahmi.

V čase odpisu časti istiny gréckych dlhopisov v nich mala banka vyše pol miliardy eur. S následným vysporiadaním sumy približne 270 miliónov eur jej pomohla finančná skupina J&T, ktorá sa postupne stala väčšinovým akcionárom. Ku koncu vlaňajška v Poštovej banke J&T Finance Group SE spolu s J&T Bankou vlastnili tesne nad 90 percent akcií. Istrokapital SE slovenského podnikateľa Mária Hoffmanna vlastní necelých 8,5 percenta.

Počas arbitráže právni zástupcovia protistrany odhalili viac z celého procesu finančného ozdravenia Poštovky. Podľa žalovaného Poštová banka „vstúpila do série zmlúv s J&T Finance v reakcii na tlak od svojho regulátora (NBS) limitovať vystavenie sa riziku voči gréckym dlhopisom a zabezpečiť kapitálovú primeranosť.“ To sa malo zabezpečiť uzatvorením zmlúv o postúpení (pohľadávok).

Podľa žalovaného tak od decembra 2011 grécke investície Poštovej banky stratili element rizikovosti, ktorá podlieha ochrane investícií a banka tak už bola chránená voči akýmkoľvek stratám z týchto aktív. Navyše grécka strana argumentovala faktom, že operácie banky s gréckymi aktívami v závere roka 2011, keď sa už o odpise časti dlhu hovorilo oficiálne, možno vysvetliť ako posilnenie si pozície žalobcu pred pripravovaným sporom.

Banka v reakcii na tieto obvinenia uviedla, že podľa zmlúv uzatvorených s J&T Finance, Istrokapital bol tou stranou, ktorá by absorbovala všetky straty utrpené Poštovou bankou v súvislosti s gréckymi dlhopismi. „Nie J&T Finance.“ Na margo obvinenia z utajenia faktov zmluvy medzi J&T Finance a Istrokapitalom pred audítorom KPMG a NBS žalobca uviedol, že Istrokapital nespadá do ich jurisdikcie. „Preto žalobcovia boli zaviazaní odkryť len to, čo odrážajú zmluvy medzi J&T Finance a Poštovou bankou.“

Podľa kuloárnych informácií mala Poštová banka a Istrokapital istý čas skutočne blízko k víťazstvu v arbitráži. No tunajší odborníci na podobné spory, ktorí si ale pre citlivosť témy neželali byť menovaní, súhlasia s názorom, že ak by bol verdikt tribunálu opačný, ďalší veritelia Grécka, ktorí hlasovali proti škrtu časti dlhu, by ho vnímali ako precedens. Čo mohlo mať určitý vplyv na konečné rozhodnutie.

Viac informácií o medzinárodnej arbitráži nájdete v najbližšom TRENDE, ktorý je v predaji od štvrtka 14. mája. S digitálnym predplatným od 3,90 € môžete TREND čítať  na webe aj v tabletoch už v stredu popoludní.