Krajiny Perzského zálivu slušne zvýšili zisky, odkedy sa západný svet snaží odstrihnúť od ruských energetických zdrojov. Profitujú z výhodnej geografickej polohy, dlhodobých dodávateľských dohôd, voľnej kapacity a nízkych výrobných nákladov. Poradenská spoločnosť Rystad Energy odhaduje, že v roku 2022 zarobili na vývozných clách z ropných komodít 600 miliárd dolárov.
Väčšinu z toho si delia Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty (UAE) a Saudská Arábia. Alex Etra z dátovej spoločnosti Exante odhaduje, že prebytok ich bežného účtu bol vlani 350 miliárd dolárov.
Zárobky z obrovského ropného bohatstva majú vysoké napriek tomu, že ceny ropy od minulého roka klesli. Ropa Brent dosahovala v priemere 100 dolárov za barel; teraz sa očakáva, že zostane blízko 85 dolárov. Štyria perzskí giganti by tak podľa odhadov Exante mohli v roku 2023 stále vykazovať prebytok 300 miliárd dolárov.
Krajiny Perzského zálivu sa snažia zo súčasnej situácie vyťažiť čo najviac. Svoju ropu šikovne predávajú zahraničných kupcom a pre vlastnú potrebu kupujú tú z Ruska. Keďže Vladimir Putin po invázii na Ukrajinu stratil výraznú časť klientely, ropu a ropné produkty predáva s výraznými zľavami. Využili to aj takí silní hráči, ako sú štátne spoločnosti zo Saudskej Arábie a UAE, píše The Wall Street Journal.
Využiť cenový rozdiel
Z dôvodu cenových stropov a iných sankcií sa ruská ropa Ural v posledných mesiacoch obchoduje so zľavou viac ako 30 percent oproti Brentu. „Jediným dôvodom na dovoz z Ruska je využiť cenový rozdiel,“ povedal vedúci produktového oddelenia pre Stredný východ v Argus Media Elshan Alijev na margo postupu arabských krajín. Najmä UAE sa stali kľúčovým skladovacím a obchodným uzlom pre ruské energetické produkty, ktoré majú kvôli vojne sťažené možnosti prepravy po celom svete.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?