V rozhovore pre televíziu CNBC povedal, že nový fond podporí amerických výrobcov. Prvá investícia bude oznámená ešte v máji. Spoločnosť Apple má v pláne financovať programy výučby programovania aplikácií, bližšie sa však k svojim zámerom chce vyjadriť až v lete.

Počas prezidentskej kampane Donald Trump spoločnosť Apple silno kritizoval za to, že veľkú časť svojej výroby má v Číne. Teraz firma podniká ďalšie kroky na zvýšenie zamestnanosti v USA.

V minulom roku minula na podporu svojich dodávateľských firiem vrátane 3M a Corning 50 miliárd dolárov, uviedol T. Cook v interview a zdôraznil, že firma Apple už v Spojených štátoch prispela k vytvoreniu dvoch miliónov pracovných miest, z toho 80-tisíc je priamo vo firme a ostatné súvisia s dodávateľmi firmy a vývojovými spoločnosťami.

Rovnako ako ostatné veľké americké firmy Apple teraz skúma Trumpove návrhy na zjednodušenie daňového systému, ktorého cieľom je prinútiť podniky k repatriácii ich finančných prostriedkov. Z celkových 256,8 miliardy dolárov má Apple 93 percent v zahraničí.

Ako v tejto súvislosti poznamenal T. Cook, na investície v USA si firma musí požičať, čo nedáva zmysel. K tomu, či Apple prevedie časť svojich ziskov do USA, ak bude Trumpov zákon schválený, sa však nevyjadril, uviedla agentúra Reuters.