Výrobca telefónov iPhone sa snaží budovať svoj vlastný online vyhľadávací nástroj ako alternatívu k najrozšírenejšej službe tohto druhu, ktorú ponúka spoločnosť Google. Informovali o tom noviny Financial Times (FT). Dôvodom je protimonopolné konanie voči Google a jeho materskej spoločnosti Alphabet, nedávno ho spustili americké úrady.
Tamojšie ministerstvo spravodlivosti 20. októbra podalo žalobu, v ktorej tvrdí, že firma prostredníctvom svojej dominantnej pozície v oblasti internetového vyhľadávania neoprávnene vytláča konkurenciu a poškodzuje spotrebiteľov.
Spoločnosť Apple teraz údajne zintenzívňuje úsilie o vývoj svojej vlastnej vyhľadávacej technológie. V dôsledku konania protimonopolných úradov USA sú totiž ohrozené platby v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, prameniace z jej lukratívneho partnerstva so spoločnosťou Google.
Tím, ktorý má skúsenosti a cit
Už aj v rámci najnovšej verzie operačného systému iPhonu, iOS 14, Apple umožňuje užívateľom pri zadávaní dopytov na domovskej obrazovke zobrazovať vlastné výsledky vyhľadávania a odkazovať priamo na webové stránky. Spoločnosť na čele s Timom Cookom sa k tomu nevyjadruje, svoje dôležité projekty a interné zámery už notoricky utajuje.
Apple oficiálne predstavil iPhone 12. S týmito novinkami chce poraziť konkurenciu
Bill Coughran, bývalý šéf inžinierstva spoločnosti Google, ktorý je teraz partnerom investora Sequoia Capital pôsobiaceho v Silicon Valley, taký zámer Applu nepovažuje za nepravdepodobný. „Majú schopný tím, ktorý, myslím si, má skúsenosti a cit, ak by chcel vytvoriť všeobecný vyhľadávací nástroj,“ uviedol.
Pripomenul, že viac ako 20 rokov po založení spoločnosti Google je budovanie vyhľadávacieho nástroja v súčasnej dobe „stále technicky veľmi náročné, ale už to nie je také ťažké ako predtým.“
Applebot sa viac „činí“
Odborníci na marketing v oblasti vyhľadávania poukazujú na zvýšenú aktivitu Applebotu, webovej platformy výrobcu iPhonov, ktorá slúži na zostavenie rozsiahlej databázy online informácií potrebnej pre každé vyhľadávanie.
Konzultant v oblasti digitálneho marketingu Suganthan Mohanadasan potvrdzuje, že Applebot sa v posledných týždňoch viac „činí“. „Keď sa miera prehľadávania zvýši, môžeme z toho vyvodiť snahu o zhromažďovanie väčšieho množstva informácií.“
Dobrý vyhľadávací nástroj musí mať vo svojom aktívnom indexe 20 až 50 miliárd stránok. Keď totiž používateľ zadá dopyt, vyhľadávací systém musí preosiať obrovské množstvo údajov a potom ich zoradiť, a to za milisekundy.
Prirodzené pre Apple
„Pozícia Applu je veľmi jedinečná, pretože má iPhone aj iOS. Ovláda predvolený prehliadač,“ uviedol pre FT Sridhar Ramaswamy, spoluzakladateľ spoločnosti Neeva a bývalý šéf reklamy spoločnosti Google. Rozširovanie možností vyhľadávania je podľa neho pre Apple prirodzené, pretože má schopnosť zhromažďovať údaje a dokáže sa veľa dozvedieť zo správania množstva používateľov.
Hovorí sa, že vytvorenie skutočného rivala Googlu v oblasti vyhľadávaniabude trvať roky. Faktom však je, že technologické giganty z koronakrízy ťažia, keďže všetko, čo sa dá, sa presúva do online priestoru. Predpokladá sa, že zisky Applu v tomto roku prekročia 55 miliárd dolárov a v prípade čistých hotovostných rezerv to má byť až 81 miliárd dolárov. Spoločnosť si tak bude môcť dovoliť uskutočňovať dlhodobé investície.
Ešte väčšia motivácia
Apple však má v tejto dobe aj ďalšiu motiváciu, zrejme ešte väčšiu. Kvôli konaniu pred regulačnými orgánmi sa bude musieť rozhodnúť, či si zvolí obhajobu svojho vzťahu so spoločnosťou Google alebo sa obráti proti svojmu dlhoročnému partnerovi a bude mu pri online vyhľadávaní konkurovať.
Okrem Googlu sa pod tlak amerických úradov dostali aj ďalšie veľké firmy. Demokratickí členovia Kongresu Spojených štátov 16 mesiacov skúmali aj činnosť Amazonu, Facebooku a samotného Applu a nedávno konštatovali, že zneužívajú svoju monopolnú moc. Odporučili uskutočniť rozsiahlu reformu protimonopolných zákonov.
Už sa to začína... Americké ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na Google
Jedinečné postavenie Googlu
Pripomeňme ešte, že Google má tiež jedinečné postavenie. V mnohých krajinách zastáva viac ako 95-percentný podiel na všetkých vyhľadávaniach. Z ostatných služieb iba Bing od Microsoftu dosahuje relevantný trhový podiel – 2,5 percenta, no nikdy nedokázal naplniť väčšie ambície. Nenadarmo sa hovorí, kto nie je na Googli, neexistuje.