Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook je na svojom poste už deväť rokov. Na vrchol spoločnosti ho dosadil samotný zakladateľ Steve Jobs, keď 24. augusta 2011 rezignoval. A vyplatilo sa...
Hodnota Apple sa odvtedy znásobila a stále pokračuje v raste. Na akciovom trhu vzrástla len za minulý týždeň takmer o päť percent. Momentálne je spoločnosť, ktorú S. Jobs založil pred 44 rokmi v dome svojich rodičov v Kalifornii, ocenená na takmer dva bilióny dolárov a vedie rebríček najhodnotnejších firiem. Keď S. Jobs zomrel, mala hodnotu približne 350 miliárd.
Stroj na peniaze
Ako uvádza index Bloomberg Billionaires, čistý majetok T. Cooka aktuálne dosahujemiliardu dolárov. „Apple sa stal najväčším strojom na generovanie hotovosti v histórii,“ uvádza Hussein Kanji, partner spoločnosti Hoxton Ventures, zaoberajúcej sa rizikovým kapitálom. Pri hodnotení dlhodobého výhľadu spoločnosti je však opatrný. „Technologický cyklus firmy bol omnoho väčší a dlhší, ako som si myslel.“
Josh Rosenstock, hovorca spoločnosti Apple, sa k rastu hodnoty firmy odmietol vyjadriť.
Agentúra Bloomberg pripomína, že prevažná väčšina odhadovaného bohatstva T. Cooka pochádza z majetku, ktorý získal od prvotného vstupu do spoločnosti Apple v roku 1998.
Šéf Apple v súčasnosti priamo vlastní 847 969 akcií, resp. len asi 0,02 percenta akcií spoločnosti Apple v hodnote približne 375 miliónov dolárov. Výnosy z predchádzajúceho predaja akcií, dividend a iných finančných kompenzácií pridávajú k jeho čistému majetku ďalších 650 miliónov dolárov.
Malý podiel vo firme
V porovnaní so šéfmi ďalších technologických gigantov, ako sú Jeff Bezos (Amazon), Mark Zuckerberg (Facebook) či Elon Musk (Tesla) má T. Cook v spoločnosti malý podiel.
Akcie Apple sú doširoka diverzifikované medzi rôznych investorov a vedúcich pracovníkov z firmy, pričom medzi svojimi zamestnancami má rozdelených len niekoľko miliárd.
Keď Jobs odstúpil v auguste 2011 a zomrel krátko potom, investori a analytici sa obávali, že Apple nebude schopná inovovať v takej miere ako za jeho éry.
Aj keď Apple za posledné desaťročie neuviedla ďalší nový produkt na úrovni priekopníckeho iPhonu, stále sa jej darí. T. Cookovi sa podarilo presadiť s vývojom takých zariadení, ako sú iPhone X a Apple Watch, ale aj s novými službami ako Apple Music či vývojom vozidiel s vlastným pohonom a okuliarov s rozšírenou realitou.
Pandémia pomohla
Dokonca aj pandémia koronavírusu, ktorá mnoho segmentov ekonomiky výrazne oslabila, bola pre Apple aj ďalšie veľké technologické spoločnosti prínosom, pretože ľudia sa ešte viac spoliehali na ich výrobky a služby.
„Najmä v časoch, ako sú tieto, sa zameriavame na tvorbu koláča, aby sme zaistili, že náš úspech nebude len naším úspechom,“ uviedol T. Cook v jednom z nedávnych konferenčných hovorov.