Vyšetrovanie prichádza po tom, čo sa objavili správy, že firmy majú vďaka dohodám s úradmi výrazne nižšie dane. Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia uviedol, že podobné dohody, ktoré výrazne znižujú firmám dane, sú teoreticky prípustné, mali by byť ale nezákonné, pokiaľ poskytujú firmám výhodou nad konkurenciou.

Menované spoločnosti sú často cieľom kritiky za to, že v miestach, v ktorých pôsobia, platia nízke dane. Írsko je často kritizované za nízke daňové sadzby a Holandsko a Luxembursko sú zasa často domovom firiem, ktoré tam sú len zaregistrované, ale nevyvíjajú žiadnu činnosť alebo nevyrábajú tovar ani služby. Všetky tri krajiny sú podľa agentúry AP kritizované aj kvôli mlčanlivosti.

Vyšetrovacia komisia amerického Senátu v minulom roku zistila, že firma Apple v Írsku využíva sieť dcérskych firiem, aby znížila v USA platby dane z príjmov v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Tento postup je síce legálny, správa však vyvolala veľkú kritiku a mnoho otázok o účinnosti amerického daňového systému a o možnostiach daňových únikov.

Vďaka daňovej dohode v Írsku sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť daňovú sadzbu zo zisku mimo USA iba 3,7 percenta, čo je len zlomok výšky daňových sadzieb na hlavných zahraničných trhoch Applu. Sama spoločnosť tvrdí, že jej kroky sú v súlade so zákonom.