Google podľa AP v informáciách o nastavení týkajúceho sa sledovania polohy klame. Nevyžiadané ukladanie histórie pohybu sa môže vzťahovať na dve miliardy užívateľov telefónov s operačným systémom Android a tiež na státisíce majiteľov iPhonov s aplikáciami Googlu.
Nové zistenia sa týkajú položky „História polohy Google“ v nastaveniach o polohe. Tú možno jednoducho vypnúť a Google tvrdí, že tento krok spoločnosti zabráni v tom, aby si jej systémy pamätali pohyb užívateľov.
„Históriu polohy môžete kedykoľvek vypnúť. Keď je História pohybu vypnutá, miesta, ktoré navštívite, už nie sú ukladané,“ uvádza Google.
„Toto nie je pravda. Aj s pozastavenou históriou pohybu niektoré aplikácie Googlu automaticky ukladajú dáta o polohe s časovým údajom,“ napísala AP. Magazín Wired vysvetľuje, že vypnutie História v skutočnosti iba zabráni Googlu vytvárať pre užívateľov vizualizáciu jeho pohybu v časovej osi.
Ako príklad automatického ukladania uvádza AP aplikácii Google Maps, ktorá údajne polohu užívateľa zdokumentuje už pri jej samotnom otvorení. „Automatické denné správy o počasí na telefónoch s Androidom zisťujú rámcovo, kde práve ste. A pri vyhľadávaní niektorých fráz, ktoré nemajú nič spoločného s polohou, ako napríklad 'čokoládové sušienky' alebo 'vedecké súpravy pre deti' je vaša poloha určená presne na štvorcovú stopu a uložená vo vašom účte, “ uvádza AP.
Dá sa vypnúť, no úplne inak
Skoncovať s ukladaním spomínaných polohových známok možno tiež, avšak skrze úplne inú položku nastavenia, ktorá na prvý pohľad sa sledovaním polohy nesúvisí a je automaticky zapnutá.
„Nájsť toto nastavenie nie je jednoduché. Ani trochu,“ napísal Wired, ktorý vydal návod, ako naozaj ukladanie histórie polohy vypnúť. AP uviedla, že už vytvorené súbory so súradnicami možno odstrániť ručne, avšak ide o náročný proces.
Na nezrovnalosti v praktikách Googlu upozornila AP vedkyňa Kalifornskej univerzity v Berkeley K. Shankar, ktorá o utajenom sledovaní napísala v máji na svojom blogu. Problému si všimla potom, čo ju telefón vyzval, aby ohodnotila nákup v určitom obchode, hoci mala ukladanie polohy vypnuté. „Sledovanie ľudí bez ich súhlasu a bez vytvorenia adekvátnych nástrojov je zlé a naháňa strach,“ napísala na svoj blog.
Ukážkový príklad klamania
Podľa Wired by ale okrem naháňania strachu mohol odhalený postup tiež porušovať pravidlá americkej Federálnej komisie pre obchod (FTC) ohľadom klamných praktík týkajúcich sa súkromia.
„Ak Google svojim užívateľom tvrdí, že môže vypnúť alebo pozastaviť sledovanie polohy, ale naďalej ich polohu sleduje, potom mi to príde ako učebnicový príklad klamania,“ povedal pracovník výskumného centra Electronic Privacy Information Center Alan Butler.