Od začiatku minulého roka vyhlásilo v Severnej Amerike bankrot už 130 firiem z oblasti produkcie ropy a zemného plynu či firiem, ktoré im poskytujú servis. Ich dlh dosiahol takmer 44 miliárd dolárov, uviedla spoločnosť Haynes & Boone.
Údaje nezahŕňajú firmy Chaparral Energy, Penn Virginia a Linn Energy, ktoré vyhlásili bankrot tento týždeň a ktoré spolu dlhujú viac ako 11 miliárd dolárov. Ďalšie štyri ropné a plynárenské spoločnosti, ktoré dlhujú takmer osem miliárd dolárov, sú na pokraji bankrotu. Patria medzi ne aj Breitburn Energy Partners a SandRidge Energy, uviedla agentúra Bloomberg.
Bankrotov pribúda, pretože firmy nemajú dostatok hotovosti a zisťujú, že je takmer nemožné získať kapitál. Energetické spoločnosti boli prakticky vylúčené z trhu s vysoko výnosnými dlhopismi, banky im obmedzujú úvery a firmám sa dostatočne rýchlo nedarí predávať majetok.
Analytik spoločnosti Guggenheim Securities Subash Chandra sa domnieva, že zadlžené firmy nezachráni ani cena ropy 45 dolárov za barel. Niektoré firmy, ktorým sa darí lepšie, by sa mohli vrátiť k zisku pri cenách 50 dolárov za barel. Podniky, ktoré by mohli byť schopné využiť to najlepšie, pôsobia v oblasti ťažby z bridlíc v Severnej Dakote, Texase a Oklahome.
Niektoré z najlepších firiem v najvýnosnejších oblastiach sa môžu pochváliť tým, že prestávajú byť stratové už pri cene 35 dolárov za barel. Analytik Spencer Cutter však upozorňuje, že to je len v prípade započítania nákladov na ťažbu. Ďalšie náklady, akými sú režijné a mzdové náklady, dane či úroky môžu pridať ďalších desať až 15 dolárov za barel.
„Stručná odpoveď je, že cena 45 dolárov za barel nezachráni nikoho,“ poznamenal S. Cutter. „Každý, kto by skrachoval pri 30 dolároch, skrachuje aj pri 45 dolároch. Cena musí byť trvalo na 60 až 65 dolároch, než bude viditeľný skutočný obrat v ziskovosti v tomto odvetví,“ dodal.