Nestlé USA, dcéra švajčiarskeho koncernu, oznámilo, že už niekoľko rokov pracuje na odstránení viacerých potravinárskych chemikálií: ide o E129 (červeň allura AC), E102 (tartrazin) a príchuť vanilín, ktoré sa nachádzajú v 250 produktoch, informoval Wall Street Journal. Zmeny by sa mali udiať koncom roka 2015.
Americké Nestlé sa vyjadrilo, že vanilín nahradí prírodnou vanilkovou arómou. Exotická rastlina annato zase nahradí umelé červené farbivá v niektorých čokoládových tyčinkách. Je to prvý veľký výrobca cukroviniek v USA, ktorý pristúpil k takejto zásadnej „detoxikácii“, aj keď aj iné spoločnosti údajne postupne pracujú na podobných krokoch, dopĺňa Wall Street Journal.
USA sú v tomto smere oproti Európe pozadu. Výrobky na našom trhu prešli zmenou oveľa skôr. „Nestlé Česko a Slovensko v období rokov 2007 až 2010 dobrovoľne prešlo vo svojom portfóliu čokoládových aj nečokoládových cukroviniek od umelých farbív k farbivám prírodného pôvodu, zmena sa týkala celej výrobkovej sady,“ informovala TREND.sk hovorkyňa Nestlé Slovensko Andrea Brožová.
Spájané s hyperaktivitou detí
Spomínaný tartrazín (E102) slúži na farbenie potravín do žlta. I keď je oficiálne povolený Európskou úniou aj USA, viaceré európske krajiny ho zo zoznamu akceptovaných látok škrtli.
Červeň allura, súhrnný názov pre červené chemické farbivá, taktiež nie je povolená vo viacerých krajinách. Obe látky sú spájané okrem alergických reakcií aj s hyperaktivitou u detí. Americká organizácia FDA to pri tartrazíne v roku 2011 vylúčila.
Účinkami na správanie detí sa opakovane zaoberala aj Európska organizácia pre bezpečnosť potravín. Hoci mala na stole viaceré štúdie, ktoré poukazovali na riziko negatívneho vplyvu týchto látok na ľudský organizmus, nezmenila svoj postoj k používaniu týchto látok v potravinárskom priemysle. V roku 2013 nariadila ďalšie skúmanie látok.
Na Slovensku spomínané farbivá zakázané nie sú. „V prípade spomínaných farbív platí označenie, že okrem názvu a E čísla farbiva sa tesne za nimi uvedie text: „môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí“. Táto povinnosť označenia sa podľa legislatívy vyžaduje od 20. júla 2010," povedala pre TREND.sk Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva. Mnohí výrobcovia však nahradili predmetné farbivá inými, dopĺňa.
M. Merková zároveň poznamenáva, že prieskum ÚVZ na Slovensku z roku 2014 objavil 58 nevyhovujúcich produktov, a to hlavne z dôvodu prekročenia limitov pre prídavné látky, najmä farbivá. Najkritickejšou potravinou sa stala zmrzlina, pri ktorej sa našlo až 26 problematických vzoriek.
Éčka: Riadime sa prastarým zoznamom
Zdroj: Flickr
Potravinové „éčka“ sú chemické látky, ktoré sa pridávajú do potravín kvôli zlepšeniu konzistencie, chute, vône alebo zachovaniu ich trvanlivosti. Výrobcovia vďaka nim môžu šetriť náklady: tovary vydržia dlhšie na pultoch, vyzerajú pútavejšie, chutia výraznejšie, respektíve ich výroba je lacnejšia ako pri použití prírodných látok. Každá prísada, ktorá prešla testom bezpečnosti, sa označuje písmenom E a tromi alebo štyrmi číslicami.
„Bezpečnosť všetkých prídavných látok v potravinách, ktoré sú v súčasnosti schválené, vyhodnotil Vedecký výbor pre potraviny alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Na zozname EÚ sú len tie prídavné látky, ktorých navrhnuté použitie sa považuje za bezpečné," píše Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke. Európska komisia následne vydáva smernicu platnú pre všetky členské štáty.
Úrad verejného zdravotníctva však dopĺňa, že tento zoznam má svoj vek: „Keďže väčšina hodnotení sa uskutočnila v 80. a 90. rokoch, niektoré dokonca už v 70. rokoch, je len vhodné, aby úrad EFSA všetky povolené prídavné látky v potravinách prehodnotil. Prehodnotenie bude dokončené do roku 2020. Na základe odporúčaní úradu EFSA môže Komisia navrhnúť úpravu súčasných podmienok používania prídavných látok v potravinách a v prípade potreby odstrániť určitú prídavnú látku zo zoznamu.“
Sledovať etikety je užitočné
Každá z prídavných aditív obsahuje odporúčanú dennú dávku, ktorú môže konzument prijímať denne po celý život bez ujmy na zdraví (ADI). Aj napriek týmto reguláciám však môžu niektoré skupiny ľudí, obzvlášť deti, odporúčanú dennú dávku prekročiť – hlavne, ak vo zvýšenom množstve konzumujú potraviny, prevažne sladkosti, s obsahmi „éčok“ najvyšších prístupných hodnôt, pripomína EFSA. Sledovať etikety sladkostí je preto užitočné, aj keď negatívne účinky sú veľmi zriedkavé a nebývajú život ohrozujúce.
Pozornosť by mali zbystriť aj vegetariáni či vegáni. Niektoré prídavné látky v produktoch, ktoré pôsobia na prvý pohľad ako vhodné pre vegetariánov, môžu mať živočíšny pôvod. Napríklad farbivo E120, karmín, ktorý využívajú mnohí výrobcovia jogurtov a cukríkov aj na Slovensku, je extrahované z usušeného hmyzu.
Kontrolu chemických prídavných látok v balených potravinách ponúka aj česká mobilná aplikácia, ktorá umožňuje naskenovať čiarový kód výrobku a odhaliť tak potenciálnu škodlivosť niektorých chemikálií. Na webovej stránke sa rovnako dajú nájsť zoznamy aditív, ktoré sú zakázané, zdravotne nevyhovujúce alebo spôsobujú alergie, rovnako ako aj niektoré potraviny na našom trhu, ktoré ich obsahujú.
Európskou komisiou schválenú databázu prídavných látok v potravinách nájdete tu.