Spojené štáty americké dnes spúšťajú najväčšiu reformu trhu s kreditnými kartami za posledné desaťročia. Kartové spoločnosti už nemôžu svojim klientom svojvoľne meniť zmluvy či zvyšovať úrokové sadzby z požičaných peňazí.
Pri každej významnej zmene zmluvy, musí banka odteraz minimálne 45 dní vopred informovať klienta. Podľa agentúry Reuters budú mať spotrebitelia možnosť takéto zmeny, vrátane zmeny úrokovej sadzby, odmietnuť. V takom prípade môžu zrušiť zmluvu o kreditnej karte a na splatenie svojho dlhu budú mať päť rokov, pričom po celý čas im ho banka bude úročiť pôvodným úrokom. Dnes musia kartové spoločnosti zmenu v zmluve oznámiť 15 dní vopred a spotrebitelia ju nemôžu odmietnuť.
Na zaplatenie dlhu dostanú majitelia kariet minimálne 21 dní. V súčasnosti musia banky dávať svojim klientom na zaplatenie účtov 14 dní. Predĺženie o jeden týždeň by malo zabezpečiť, aby sa do omeškania so splátkou dostalo čo najmenej ľudí.
Riaditeľka neziskovej organizácie zameranej na ochranu spotrebiteľov Consumer Action Linda Sherry označila pre CNNMoney.com tieto zmeny za dobrú vec. „Ale oni sú len čerešničkou na torte. Skutočná torta príde vo februári,“ dodala.
Od februára budú mať spoločnosti vydávajúce kreditné karty zakázané zvyšovať úrokové sadzby na existujúcich úveroch, ak dlžník nemešká so splácaním úveru viac ako 60 dní. Zákon obmedzí aj vydávanie kariet pre ľudí do 21 rokov. Mladí budú môcť síce kreditky získať aj naďalej, ale budú musieť mať obmedzený limit. Kartové spoločnosti zároveň nebudú môcť v prvom roku po vydaní karty zmeniť úrokovú sadzbu, ak to nie je uvedené v zmluve. To by malo zabrániť vábeniu klientov na nízke úrokové sadzby a ich následné zvyšovanie.
Foto na titulke - Flickr.com