Američania stredoslovenskú mliekareň síce kúpili od jej predchádzajúcich vlastníkov z francúzskej skupiny Senoble už pred troma rokmi, no rovnako ako Francúzi sa tam doteraz venovali iba výrobe jogurtov a mliečnych zmrzlín. Teraz sa ich stredoslovenské výrobné portfólio, ktorého súčasťou je aj známy jogurt Zvolenský, rozrastie aj o sušené mlieko.

Pridajú 600 cisterien

O záujme oživiť vo Zvolene zakonzervovanú výrobu sušených mliek Američania informujú už aj slovenské environmentálne povoľovacie úrady. Projekt, ktorý k tomu vypracovali, konkretizuje, že prebudená linka na sušené mlieko v podniku s terajším názvom Schreiber Slovakia vytvorí aj desiatku nových pracovných miest. Celkovo tak slovenská dcéra Američanov bude zamestnávať už 150 ľudí.

Oživenie sušených mliek bude v podniku sprevádzané aj zvýšením celkového nákupu surového mlieka od farmárov. Ročne bude firma potrebovať navyše až 600 cisterien mlieka. Jej celoročný hlad po mlieku sa tak dostane už na métu skoro dvaapoltisíc cisterien.

Osudné pokusy s výživami už nezopakujú

Ročne chce Schreiber zo Zvolena expedovať skoro tri stovky kamiónov so sušeným mliekom. Baliť ho bude do takzvaných big bagov, jeho odberateľmi tak môžu byť aj ďalší výrobcovia rôznych hotových potravín, nakoľko sušené mlieko má veľmi široké využitie.

Američania sa tentoraz nebudú so zvolenským sušeným mliekom tlačiť do sektora, na ktorom pohorel odbyt v minulosti. Skoršie zlyhania produktu boli totiž vždy spojené s plánmi na produkciu mliečnych detských výživ na finálny predaj pre mamičky. Detské výživy síce sú lukratívnym biznisom, no práve preto v nich panuje veľká konkurencia a na trhu sa dlhodobo udržia iba najšikovnejšie značky. Výživy zo Zvolena sa v minulosti neuchytili.

Američania oživia vo Zvolene krachmi opradenú výrobu sušeného mlieka

V bývalom Mliekoservise pritom štart produkcie detských sušených mliek najskôr nezvládli viacerí slovenskí podnikatelia. Do firmy už v roku 1997 aj za pomoci úverov z bývalého Štátneho podporného fondu poľnohospodárstva a potravinárstva síce nakúpili drahé dánske technológie, no napokon ich ani nespustili. Po odstúpení talianskych finančných partnerov sa totiž projekt zastavil. Výsledkom boli neuhradené úvery v objeme až tri milióny eur.

Po druhýkrát sa Mliekoservis aj s jeho detskými výživami rozhodla oživiť holandská investičná skupina Middle Europe Investments (MEI). Aj jej ale reštart výživ spred vyše desiatky rokov nevyšiel. Krátko po rozbehu MEI výrobu opäť zastavilo.

Podnik neskôr dokázali oživiť až predchádzajúci francúzski vlastníci zo skupiny Senoble. No linku na sušené mlieko v ňom iba obchádzali. Podnik totiž zamerali na jogurty.