K zmene vlastníka mliekarne prišlo v čase, keď ešte začiatkom týždňa TREND.sk informoval, že Američania vo firme chystajú investíciu vo forme reštartovania dlhšie zakonzervovanej linky na výrobu sušeného mlieka. Na internetovej stránke pre úradné posudzovanie investičných projektov Enviroportal.sk sa totiž objavil nový zámer zvolenskej dcéry Američanov – Schreiber Slovakia. Práve vtedy sa však finalizovala aj vlastnícka zmena.
Odhodlaný pokračovať
Nový vlastník komunikoval s portálom TREND.sk zatiaľ len veľmi krátko, pretože je v dôsledku preberania firmy veľmi zaneprázdnený. Uistil však, že fabrika zameraná prioritne na jogurty a mliečne zmrzliny bude svoju výrobu rozvíjať tak ako doteraz.
Zvolenská mliekareň patrí medzi väčšie slovenské mliekarenské podniky s ročnými tržbami zhruba 40 miliónov eur. Pracuje v nej celkovo 140 ľudí.
Nový vlastník úplne nezavrhol ani Američanmi predložený projekt oživenia výroby sušeného mlieka, ktorá v podniku naposledy bežala pred celou dekádou. „Hneď teraz sušené mlieko rozbiehať nebudeme, ale projekt si ponecháme v zálohe, keď na to budú naozaj vhodné podmienky,“ hovorí J. Blada, podľa ktorého je aktuálne limitujúcim faktorom na spustenie sušenia mlieka hlavne jeho nedostatok od farmárov. Američanmi predložený projekt rátal s tým, že na sušenie by zvolenský podnik potreboval navyše zhruba 600 cisterien mlieka ročne.
Ďalšie otázky už s novým vlastníkom TREND.sk prebrať nestihol. A tak sa nedozvedel ani to, či a ako premenuje svoju novú spoločnosť, ktorá ešte stále nesie názov Schreiber Slovakia. Otázkou ostáva aj to, či výrobnú firmu kúpil od Američanov aj s jej lokálnou značkou Zvolenský, alebo tí si ju ponechajú aj naďalej, pričom slovenský trh budú chcieť pokrývať aspoň obchodne.
Zlatá sliepka to nebola
Iba špekulovať sa dá aj o dôvodoch pomerne rýchleho odchodu americkej firmy. Minimálne prvé dva roky ich pôsobenia na Slovensku im zvolenská mliekareň žiadne zaujímavejšie zisky neprinášala. Skôr naopak. V roku 2015 aj 2016 podnik vždy prerobil až 1,5 milióna eur. Výsledky podniku za vlaňajšok ešte spresnené nie sú.
Fabrika naposledy slušnejšie zarobila v roku 2013, kedy ju ovládal francúzsky Senoble. Vtedy v čistom vykázala zisk vyše 2,5 milióna eur.