Americkí zákonodarcovia sa v piatok dohodli na konečnej podobe finančnej regulácie, ktorá významne ovplyvní fungovanie Wall Streetu. Komentátori zmenu v pravidlách fungovania finančného sektora označujú za najvýznamnejšiu od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.
Súčasťou radikálnych úprav, ktoré definitívne dohodli zástupcovia Snemovne reprezentantov a Senátu na 20-hodinovom stretnutí, je i výrazné obmedzenie bánk pri obchodovaní na vlastný účet (proprietary trading), dohľad nad trhom s derivátmi, silnejšia ochrana spotrebiteľov i väčšie právomoci administratívy v prípade kolabujúcich finančných domov. Ďalšie opatrenia dohodnuté v predchádzajúcich dňoch by tiež mali umožniť zmenšiť príliš veľké firmy, ktorých kolaps by mohol otriasť finančnými trhmi či udržať na uzde hedge fondy, napísala agentúra Bloomberg.
Reformné kroky bude ešte musieť odsúhlasiť celý Kongres, hlasovať má budúci týždeň. Prezident Barack Obama by mal potom úpravu podpísať 4. júla. Schválenie reformy v predkladanej forme sa považuje za jeho úspech.
Bankový odpor
Prirodzene, Wall Street nie je zmenami nadšený. Napríklad najziskovejšej banke Goldman Sachs tvorí výnos z obchodov na vlastný účet zhruba desatinu ročných výnosov. V roku 2009 vďaka proprietary trading zarobila 1,2 miliardy eur.
Nový zákon síce takéto obchody nezakáže úplne, no výrazne ich obmedzí. Banky budú môcť investovať v private-equity transakciách a do hedge fondov maximálne tri percentá vlastného kapitálu.
Po prvýkrát dostane systematické regulačné pravidlá trh s derivátmi, ktorého veľkosť sa odhaduje na 615 biliónov dolárov. Tŕňom v oku sa tento trh stal pred dvoma rokmi, keď vyšli na povrch informácie, ako veľmi bola do takýchto obchodov namočená vtedy najväčšia svetová poisťovňa AIG. Štát ju musel zachraňovať miliardami dolárov.
B. Obama chce dohodu o definitívnej podobe americkej reformy finančného trhu predložiť i na stretnutí skupiny G20 v Toronte, ktoré sa koná tento víkend. Podľa amerických médií je za tým snaha „inšpirovať“ partnerov.
Najdôležitejšie body reformy
- veľká časť obchodov s derivátmi musí prechádzať cez klíringové miesta či burzy, nie napriamo, aby sa zabezpečila transparentnosť pri tvorbe cien,
- veľké americké banky budú musieť odčleniť časť derivátových obchodov (na poľnohospodárske produkty, energie a kovy) do osobitných spoločností,
- obchodovanie na vlastný účet bude výrazne obmedzené,
- zavedie sa insolvenčné konanie pre veľké finančné firmy (exit stratégie),
- záujmy klientov, hlavne v oblasti hypoték a kreditných kariet, bude strážiť na to zriadený úrad,
- vznikne spoločná rada regulátorov, v ktorej budú zastúpení predstavitelia dohľadov z rôznych oblastí finančného sektora,
- privátni investori a hedge fondy sa budú musieť registrovať na dohľade,
- banky budú musieť držať viac vlastného kapitálu.
PRAMEŇ: Handelsblatt
Foto na titulke – SITA / AP