Spoločnosti z odvetvia alkoholu a piva začali rok 2025 s poklesom akcií. Hlavnými dôvodmi sú obavy z možných ciel, zdravotné upozornenia týkajúce sa konzumácie alkoholu a pretrvávajúci strach spotrebiteľov z dôsledkov inflácie. Tieto faktory negatívne ovplyvnili podniky, medzi ktoré patrí Constellation Brands, výrobca pív Corona, ako aj Anheuser-Busch InBev, producent značiek Budweiser,
Akcie Constellation Brands klesli skokovo o 17 percent po tom, ako spoločnosť vykázala štvrťročné tržby, ktoré nesplnili očakávania trhu. Firma zároveň znížila výhľad na celý fiškálny rok, pričom citovala „znížené očakávania rastu čistých tržieb a prevádzkových príjmov“.
Spoločnosť je podľa analytikov zraniteľná aj voči plánovaným clám novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktoré by mohli zasiahnuť najmä jej závislosť od mexických pivných ležiakov.
Varovanie pred rakovinou
Aj iné veľké mená alkoholového priemyslu čelili poklesu akcií. Anheuser-Busch InBev od začiatku roka klesol o osem percent, Molson Coors o deväť percent a Brown-Forman, výrobca whisky Jack Daniel's, o jedenásť percent. Britská spoločnosť Diageo, výrobca piva Guinness a ginu Tanqueray, zaznamenala pokles o šesť percent. Pre porovnanie, index S&P 500 za rovnaké obdobie klesol len o jedno percento.
Jedným z faktorov, ktoré prispeli k zhoršeniu sentimentu, bolo vyhlásenie Viveka Murthyho hlavného hygienika Spojených štátov (Surgeon General) z 3. januára, ktoré zdôraznilo riziko vzniku rakoviny v dôsledku konzumácie alkoholu. V. Murthy vyzval na zvýraznenie zdravotných varovaní na etiketách alkoholických nápojov, čo vyvolalo obavy z možného zníženia spotreby.
Okrem zdravotných výstrah investorov zaujímajú aj obavy z možných ciel na zahraničný tovar, ktoré by mohli prinútiť spoločnosti zvýšiť ceny alebo čeliť recipročne vyšším odvodom zo strany zahraničných partnerov na výrobky z USA.
Alkohol sa trasie pred liekmi na chudnutie
Rastúca popularita liekov na chudnutie, ako sú Ozempic a Wegovy, pridáva ďalší tlak na alkoholový priemysel. Tieto lieky, ktoré znižujú chuť do jedla a ovplyvňujú aj chuť na alkohol, spôsobujú pokles spotreby a následne aj tržieb.
Investičný manažér Terry Smith objasnil, že jeho spoločnosť Fundsmith, spravujúca majetok v hodnote 27 miliárd dolárov, sa rozhodla predať akcie spoločnosti Diageo.
„Zdá sa pravdepodobné, že tieto lieky sa v budúcnosti začnú používať aj na liečbu alkoholizmu, keďže významne znižujú túžbu po alkohole,“ uviedol T. Smith.
Ozempic a Wegovy, založené na aktívnej látke semaglutide, sú pôvodne určené na liečbu cukrovky, no ich schopnosť znižovať chuť do jedla a kontrolovať dopamínové reakcie vyvolala boom ich používania na chudnutie. Neurologička Alexandra G. Di Feliceantonio vysvetlila, že semaglutid ovplyvňuje uvoľňovanie dopamínu v mozgových centrách motivácie, čím oslabuje túžbu nielen po jedle, ale aj po alkohole, nikotíne a drogách.
Štúdie ukazujú, že v USA užíva semaglutidové lieky jeden z ôsmich dospelých, pričom ich obľuba neustále rastie. Len v roku 2023 dostalo predpis na tieto lieky 1,7 percenta populácie, čo predstavuje 40-násobný nárast oproti roku 2018.
Spoločnosť Fundsmith napriek výpredaju akcií Diageo naďalej drží podiel v americkej spoločnosti Brown-Forman, ktorej whisky Jack Daniel's patrí medzi prémiové značky. T. Smith tvrdí, že trend „piť menej, ale lepšie“ by mohol firme pomôcť zvládnuť negatívne dôsledky zmien v spotrebiteľskom správaní. Dodal však, že aj Brown-Forman už môže zaznamenávať prvé náznaky nepriaznivého vplyvu liekov na chudnutie.
Odvetvie alkoholu, ktoré roky odolávalo rôznym krízam, čelí novým výzvam, ktoré môžu zásadne zmeniť jeho dynamiku a vnímanie medzi spotrebiteľmi.