Dňom nadobudnutia účinnosti mimosúdnej dohody bol prevedený podiel 76 percent v CEZ Shpërndarje späť na albánsky štát. ČEZ podľa dohody dostane za úhradu pohľadávok a prevod podielu v distribučnej spoločnosti kompenzáciu 85 miliónov eur, ďalších 15 miliónov eur už spoločnosť dostala. Čiastku bude Albánsko vyplácať do roku 2018 v ročných splátkach, ktoré kryjú renomované európske banky.
„Strany riadne splnili dohodnuté odkladacie podmienky. Teraz nič nebráni tomu, aby nám začali prevádzať peniaze na účet,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš. Medzi takzvané odkladacie podmienky patrilo vystavenie bankovej garancie, schválenie dohody albánskou vládou a jej ratifikácia albánskym parlamentom.
Dohodu tiež museli schváliť štatutárne orgány ČEZ. Splnenie odkladacích podmienok Albánsko a ČEZ vzájomne potvrdili vo Viedni.
Vďaka dohode s Albánskom bude mať ČEZ peniaze k dispozícii výrazne skôr, ako keby čakal na výsledky arbitráže, podotkol D. Beneš. Arbitráž proti Albánsku ČEZ ukončí v nadväznosti na účinnosť dohody. Medzinárodnú arbitráž vedenú na základe zmluvy o energetickej charte, ktorú ratifikovala Česká republika aj Albánsko a ktorá upravuje ochranu medzinárodných investícií v oblasti energetiky, zahájil český podnik vlani v máji. Požadova náhradu škody za to, že jeho investície do CEZ Shpërndarje nebola ochránená.
Skupina ČEZ vstúpila do Albánska v roku 2009, podiel 76 percent v tamojšom distribútorovi CEZ Shpërndarje vtedy kúpila za zhruba 102 miliónov eur. Vlani v januári odobral albánsky regulačný úrad spoločnosti licenciu s odôvodnením, že firma nezabezpečila dovoz elektriny a neinvestovala do siete. Do vedenia spoločnosti dosadil štátneho administrátora, čím spoločnosť ČEZ stratila nad firmou kontrolu