Myšlienka monitorovať naplnenosť odpadových košov nie je na Slovensku nová. Už dlhšie sa jej venujú odpadové firmy, obce a mestá, ale aj inovatívna spoločnosť Sensoneo. Cieľ je jasný. Optimalizovať výjazdy k poloprázdnym kontajnerom, aby sa ušetril benzín, ľudská práca a napokon aj životné prostredie.

Senzitívne čipy od firmy Sensoneo sú kvalitné, ale zatiaľ sa ich technológia využíva najmä pri veľkokapacitných kontajneroch. To neznamená, že sa technológia nedá vylepšiť či zjednodušiť.

A práve na jednoduchosť stavila partia IT-čkárov z rôznych kútov sveta, ale so slovenskými koreňmi. Členmi tímu startupu UnderBranc sú bratia Tomáš a Juraj Bedejovci, William Brach, Slovák žijúci v Rakúsku, a Jacob Pichna, Kanaďan žijúci vo Fínsku. Prví traja sú ešte študenti na FIIT Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.

Veľa vecí sa dá nahradiť alebo vymeniť
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Vracia sa už skoro polovica odpadu

Inšpirácia na chate

Začínajúci podnikatelia majú na Záhorí chatu, kam chodia nepravidelne. Niekedy tam sú častejšie a odpadkové koše sú preplnené, inokedy na chate dlhšie nie sú a smetiari tam idú zbytočne.

Keď sa blížila súťaž Climathon 2021 (zameraná na zmiernenie dopadov klimatických zmien v Bratislave, pozn. TREND), chceli vymyslieť niečo, čo by riešilo zefektívnenie odpadového odvozu.

„Preto nám napadlo, že by bolo dobré smetiarom dať vedieť, kedy na chate sme a kedy by mohli prísť odpadky odviezť,“ spomína na začiatok myšlienky Tomáš Bedej, spoluzakladateľ startupu UnderBranc. Názov vznikol podľa hradu Branč a obce Podbranč, pri ktorej je spomínaná chata.

Ako to môže fungovať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa