Minoritným akcionárom štúrovskej celulózky írsko-holandského Smurfitu Kappa sa nepáči jej plánované uzavretie. Vyhrážajú sa koncernu žalobami za to, že zatvára podľa nich prosperujúcu fabriku. Tvrdia, že v celulózke robí neštandardné účtovné operácie, ktoré poškodzujú ich záujmy.

Nová ponuka

Teraz drobní akcionári, ktorí vlastnia jeden a pol percenta akcií firmy, prekvapujú novým vyhlásením. Nielen že chcú celulózku, ktorú koncern ocenil vo svojom účtovníctve na nulu, kúpiť za symbolickú cenu, ale majú v pláne aj zachovanie jej výroby.

Drobní akcionári s nijak veľkým kapitálom to vyhlasujú aj napriek tomu, že prevádzka takto veľkej fabriky je nákladná. Veď len na nákup dreva potrebuje ročne okolo osem miliónov eur. Náročné bude aj hľadanie odberateľov na medzinárodných trhoch. Poradca minoritných akcionárov Adam Tkáč tvrdí, že majú všetko premyslené a pripravené. Otázne je podľa neho iba to, či si koncern naozaj stojí za tým, že fabrika je pre neho viac menej bezcenná a dá ju drobným akcionárom za symbolickú cenu.

Iný pohľad

„Ak fabriku získame nebudeme mať problém získať zdroje na prevádzku. Banky by nás mohli podporiť uvoľnením úverov a navyše rokujeme aj s jedným strategickým investorom, ktorého zatiaľ upresňovať nebudeme,“ hovorí A. Tkáč. Sebavedomie drobných akcionárov podľa neho vychádza z toho, že na rozdiel od Smurfitu Kappa považujú fabriku za perspektívnu. Veď ešte za minulý a predminulý rok zarobila dohromady skoro 16 miliónov eur. A dlhodobo bola schopná tvoriť vysokú voľnú hotovosť, ktorá sa prevádzala na materskú skupinu. Štúrovská dcéra voči nej evidovala vysoké pohľadávky.

Minoritní akcionári tvrdia, že ešte aj v prvom polroku tohto roku slovenská firma poskytla skupine hotovosť, no v podstate pôžičku prevyšujúcu deväť miliónov eur. Tá mala podľa nich byť súčasť oficiálneho refinancovania skupiny.

Koncern napriek predchádzajúcim ziskom k záveru prvého polroku precenil majetok štúrovskej firmy na hodnotu blížiacu sa k nule. Následkom toho potom dcéra vykázala polročnú účtovnú stratu 38 miliónov eur.

Ponuka zamestnancom

Koncern zavretie fabriky, ku ktorému má prísť na jar budúceho roku, odôvodňuje tým, že produkuje už dnes neperspektívnu vlnitú lepenku zo surového dreva. Jej konkurenční výrobcovia zo zberového papiera sú lacnejší. A. Tkáč argumentuje, že to nie je pravda. Prosperovať môže podľa neho aj vlnitá lepenka z dreva. Podľa neho iní jej výrobcovia po zverejnení odchodu štúrovskej fabriky z trhu zdvihli jej ceny.

Pri svojom ambicióznom pláne na záchranu celulózky pritom drobní akcionári nechcú obísť ani vyše tri stovky zamestnancov celulózky. Ponúknu im podiely v ich novej spoločnosti, ktorá by v budúcnosti mohla prevádzkovať celulózku.

Foto - Pavel Danko