Jedinečná výstava Stratená dominanta strateného mesta ukázala vo farbách, ako synagóga vyzerala v čase najväčšej slávy, počas búrania, ale aj jej teoretickú dnešnú podobu.

Výstava približuje projekt prostredníctvom virtuálnej reality v ktorej si môže návštevník pozrieť, ako stará Bratislava vyzerala.

Prežila obe vojny

Budova sa búrala, kvôli výstavbe Mosta SNP, ktorý bol zásadný pre zásobovanie Petržalky. Dnes je to už 50 rokov od momentu, kedy sa zrovnala so zemou veľká časť podhradia od Vydrice až po veľkú časť Rybného námestia.

Stavba mosta rozdelila centrum na dve časti. Aktuálne je vo výstavbe projekt Vydrica, ktorý má ambíciu po rokoch opäť prepojiť centrum a vytvoriť tak rozsiahlu pešiu zónu.

Koncom 19. storočia pribudol na Rybnom námestí unikát. Synagóga neológov bola postavená v maurskom štýle, ktorej dominovali dve veže. Budovu navrhol známy architekt Dionýz Milch. Pozemok na Rybnom námestí poskytol bohatý obchodník s kobercami Žigmund Fornheim.

Ako by vyzerala Bratislava, keby komunisti nezbúrali ikonickú synagógu

Do budovy podľa záznamov začali prichádzať prví návštevníci 25. októbra 1894. Synagóga sa vyznačovala farebnými obkladačkami a svojím vzhľadom pútala pozornosť. Roky sa spolu so susedným Dómom svätého Martina považovali za centrum podhradia.

Prekvapivo prežila obe vojny v relatívne dobrej kondícii. Po vojne prešla do rúk štátu, ktorý v nej zriadil sklad veľkoobchodu s potrebami pre domácnosť.

Ateliéry televízie

Židovská obec sa vtedy odvolala a navrhla v budove zriadiť židovské múzeum. Bezvýsledne. Po dvoch dekádach chátrania to však vyzeralo, že synagóge predsa len svitá na lepšie časy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa