Aká je situácia na trhu private equity, ako sa rozbiehajú investičné fondy, aké sú skúsenosti s ich predajom či ktoré segmenty v súčasnosti lákajú česko-slovenských investorov najviac? Aj o tom boli tohtoročné rozhovory TRENDU s predstaviteľmi vybraných českých a slovenských investičných skupín.
Michal Rybovič, partner, Sandberg Capital
Svoj prvý investičný fond s aktívami za 250 miliónov eur založil Sandberg Capital v roku 2014. Dnes už aktíva z neho odpredáva ako napríklad telekomunikačného operátora Swan. Fond má v portfóliu firmy z oblasti informačných technológií, telekomunikácií, maloobchodu, poľnohospodárstva a vzdelávania, ktoré zamestnávajú zhruba 3 000 ľudí.
Spoločnosť, ktorá stojí len na majiteľovi, znižuje svoju valuáciu alebo je rovno nepredateľná.
Hoci sa Sandbergu ozýva mnoho firiem, väčšinu investícií si skupina našla sama. Firmy hľadá ešte v čase, keď nezvažujú vstup investora. Snaží sa mať prehľad o perspektívnych subjektoch na trhu a predstaviť im možnosti spolupráce. Ročne rešeršuje stovky firiem, z ktorých sa bližšie pozrie na desiatky, pričom len s jednotkami uzatvorí biznis.
David Špinar, generálny riaditeľ, Miton
Už dvadsať rokov je na trhu investičná skupina Miton. V portfóliu má napríklad firmu zameranú na umelú inteligenciu a porozumenie dokumentom, slovenský startup na prenájom lodí Boataround či prvého českého jednorožca – Rohlík.cz. Každý z partnerov Mitonu má svoju „stajňu“, do ktorej si vyberá firmy podľa svojej osobnosti či nastavenia.
Mnoho venture capital spoločností venuje 80 percent času sledovaniu trhu a 20 percent spolupráci so súčasnými firmami. U nás je to naopak.
Miton do firiem vstupuje najčastejšie formou konverzných pôžičiek. Spočiatku firme požičia peniaze bez toho, že by mal nejakú valuáciu, no podiel nadobudne neskôr na základe budúcej valuácie a to buď sám, alebo v poole ďalších investorov. Niekedy kupuje rovno celú firmu.
Ako sa pozerá na potenciál vybraných českých a slovenských spoločností D. Špinar nájdete tu.
Tomáš Budník, spolumajiteľ, J&T Thein SICAV
Bývalý výkonný manažér Penty či PPF, ktorý okrem iného dlho šéfoval operátorovi O2, spolu s J&T Private Equity založil ešte začiatkom roku 2000 špecifický investičný fond J&T Thein SICAV. Ten je zameraný na české a slovenské IT a cybersecurity firmy. Záujem má o vstup do dátových centier aj o cloudové služby.
Partnerstvo môže urýchliť veci a rozvoj fondu. Ja som si ponechal 65 percent, zvyšný podiel vlastní J&T Private Equity
Súčasťou fondu je aj divízia Priemysel 4.0, ktorý je podľa investora možné veľmi dobre prepájať s digitálnymi službami. Súčasný plánovaný výnos fondu je 15 percent. Priestor na jeho väčší rast však podľa T. Budníka existuje, akurát sa radšej nechá príjemne prekvapiť pozitívnymi výsledkami než čeliť sklamaniu či nedôvere.
Robert Ides, spoluzakladateľ, Arete
Česká investičná a realitná skupina Arete vznikla v roku 2014. Začínala s fondom, ktorý pozostával z rezidenčných budov. „Neboli tam peniaze investorov, ktorých by sme nepoznali alebo kohokoľvek iného, len naše,“ hovorí Robert Ides, spoluzakladateľ, Arete. Cieľom bolo vyskúšať si celý proces od založenia, cez vklad peňazí, reporting, predaj a vymazanie z registra Českej národnej banky.
Portfólio musí byť homogénne, inak ho nikto nekúpi. Preto napríklad naša stratégia bola nikdy nemiešať triedy nehnuteľností
Potom sa skupina vrhla na priemyselné haly a pozemky. Výsledok? Predaj fondu s 11 priemyselnými nehnuteľnosťami bol jednou z najväčších realitných transakcií roka 2021. Celý obsah fondu smeroval do rúk austrálskej skupiny Cromwell. V súčasnosti má skupina rozbehnutý už tretí fond pre kvalifikovaných investorov.
Viac o investičnom trhu s priemyselnými nehnuteľnosťami sa dočítate v rozhovore s Robertom Idesom.