Priemerný Európan pracuje zhruba 36 hodín týždenne. Na jeden deň teda priemerne pripadá vyše sedem hodín strávených na pracovisku. Presný počet hodín závisí od krajiny, rovnako ako od nej závisí aj časová dotácia, ktorú pracujúci človek venuje iným aktivitám.
Tie sa točia okolo domácnosti, rodiny, detí, priateľov, alebo tiež okolo športu či kultúry. Toto všetko môže zabrať viac času, než by človek očakával. Starostlivosť o deti a domácnosť ho neraz dokáže vystresovať viac, než pracovné povinnosti. Ak si tieto aktivity nedokáže zorganizovať a zladiť ich s pracovnými povinnosťami, večer si líha do postele so zlým pocitom. Cíti, že je neefektívny nielen v práci, ale aj v osobnom živote.
Plánovať treba všetko
Napriek oficiálnym štatistikám nemusí ani sedem či osem hodín strávených na pracovisku znamenať v skutočnosti sedemhodinovú prácu. Podľa výsledkov prieskumu portálu Zippia priemerný zamestnanec reálne pracuje len čosi vyše štyri hodiny. Zvyšok času je neproduktívny – komunikuje na sociálnych sieťach, číta správy, rozpráva sa s kolegami alebo obeduje.
Niektoré ďalšie prieskumy uvádzajú o niečo dlhšie časové úseky reálnej práce, zatiaľ čo iné dokonca kratšie. Týka sa to však skôr štandardných zamestnancov. Pre väčšinu manažérov by takáto pracovná efektivita znamenala katastrofu.
„Jednou z hlavných príčin neefektívnosti v každodennom živote, vrátane práce, je nedostatok priorít a absencia plánu,“ hovorí kariérna poradkyňa Erika Hudecová. Človek, ktorý nemá plán, má tendenciu akceptovať viac úloh, než je schopný zvládnuť, a neorganizovane skákať z jednej úlohy na druhú. Prípadné rušivé vplyvy sú pre neho o to ťažším orieškom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?