Žiadosť o zvýšenie platu je ideálny príklad situácie, v ktorej by sa zamestnancovi zišli vhodné argumentačné techniky. Šéf sa totiž pri zamietnutí žiadosti môže odvolať na ťažké časy či na ostatných kolegov, ktorí sa uspokojili s menšou sumou. Alebo môže povedať, že síce stojí na strane zamestnanca, ale má zviazané ruky.

Ako by mohol pracovník reagovať? Jednou z možností je natvrdo povedať, že nie je dôležité, čo vyrokovali kolegovia, ale akú hodnotu prináša firme on. Prípadne by mohol šéfa podpichnúť a opýtať sa, prečo argumentuje kolegami, či sa mu minuli vecné argumenty. Riešením pre šéfove zviazané ruky by mohol byť návrh, aby sa zamyslel, ako bude splnením zamestnancových požiadaviek profitovať celá firma alebo on sám ako nadriadený.

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Ľudia žijú v trvalom strese ako laboratórne myši. Moc majú v rukách narcisti, tvrdí známy lekár

Aj toto je jedna z desiatok situácií, na ktoré vo svojej knihe upozorňuje nemecký kariérny a osobný kouč Martin Wehrle. Kniha má názov Keď ťa každý má rád, nikto ťa neberie vážne. Autor v nej odhaľuje techniky, ako hovoriť s ľuďmi, ktorí majú iný názor alebo sa snažia druhých manipulovať a zneužívať. Na vecnej úrovni sa odohráva len dvadsať percent rozhovoru, zvyšok je neviditeľný. „Komunikácia je plná manipulácie,“ hovorí autor.

Ako na osobné útoky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa