V Tesle vraj pri snahe o splnenie produkčného cieľa Modelu 3S dochádzalo k nadmernej produkcii odpadu, k mrhaniu materiálom a inštalácií chybných „deravých“ batérií do áut. Problematické postupy vlani opísal web Business Insider.
Zdrojom informácií bol Martin Tripp, zamestnanec fabriky na výrobu batérií Gigafactory, ktorá patrí do portfólia šéfa Tesly Elona Muska. Zverejneniu interných dokumentov a fotografií pritom predchádzal štandardný postup, keď M. Tripp na závažné bezpečnostné chyby v produkcii vo výrobe upozornil manažérov, ale nič sa nedialo.
Správa vyvolala obrovskú odozvu a život whistleblowera sa zmenil. Detaily opisuje magazín Bloomberg Businessweek.
E. Musk označil konanie zamestnanca, ktorého o niekoľko dní vyhodil, za špionáž a začal sa s ním súdiť. To, ale nebolo všetko. Šéf Tesly spustil osobný lov na zamestnanca, aby sa mu pomstil. Na Twitteri naňho nemiestne útočil a atakom sa nevyhla ani autorka článku Linette Lopezovú. Reportérku obvinil z toho, že bola na „výplatnej páske“ traderov na burze, ktorí mali na páde akcií automobilky zarobiť, čo, samozrejme, nebola pravda.
Tesla Model 3 Zdroj: Tesla
Navyše, niekto z Tesly kontaktoval vybrané médiá s citlivou informáciou, že do automobilky niekto vlani 20. júna volal a vyhrážal sa, že M. Tripp sa do fabriky „vráti a bude strieľať ľudí“. Podľa všetkého mal byť za tipom samotný E. Musk. Informáciu musela preverovať polícia, ktorá exzamestnanca naozaj chytila – neozbrojeného a plačúceho. Policajtom hovoril, že odkedy informáciu zverejnil, Tesla sa mu vyhráža.
Tesla zamestnávala bezpečnostných špecialistov, ktorí mali nelegálne sledovať zamestnancov vo fabrike a odpočúvať im mobilné telefóny, čo potvrdil
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?