Nové vedenie štátu deklarovalo, že chce robiť poriadky. Vykynožiť korupciu, vrátiť dôveru v právny štát, prestať zneužívať spravodlivosť vo vlastný prospech a tiež dosiahnuť, aby ľudia radi platili dane.
Ako ukazuje prax, s tými daňami to môže byť dosť komplikované, keď ani súčasní politici tomu úplne neveria.
Slovensko má neprehľadný daňový systém s množstvom dier. Na jednej strane, štát podnikateľov zaťažuje rôznymi nezmyselnými kontrolami, ktoré pre nich môžu mať často likvidačné následky. Na druhej strane, k niektorým je, paradoxne, veľmi zhovievavý. Spravidla dovtedy, kým sa niečo veľké neprevalí.
Aj Boris má svoju schránku
Obzvlášť na predsedu hnutia Sme rodina a súčasne predsedu Národnej rady Slovenskej republiky sa toho v posledných dňoch mierne povedané „sype“ dosť. Okrem pochybností ohľadom plagiátorstva v jeho magisterskej práci sa podľa zistení TRENDu objavujú aj ďalšie podozrenia. Tentokrát v súvislosti s fungovaním jeho firiem.
Hoci sme ho v súvislosti s tým aj oslovili, nereagoval. Vyzerá to tak, že hoci premiér Igor Matovič bojuje proti schránkam a – zatiaľ síce len na papieri a vo videách – predseda parlamentu s nimi veselo podniká. Aspoň podľa nami zistených faktov.
Nepodané priznania a účtovné závierky
Politici by vraj mali ísť verejnosti dobrým príkladom, a to aj vtedy, ak robia popri politike vlastný biznis. No niekedy sa – ľudovo povedané – aj majster tesár utne.
Vládny „štvorlístok“ Igora Matoviča je zaujímavý tým, že všetci šéfovia koaličných strán majú skúsenosti s podnikaním – a niektorí i s rôznymi kauzami z minulosti na krku. Borisovi Kollárovi, ktorý neprepísal, tak ako premiér, v roku 2006 na manželku a deti svoj biznis i majetok, ale podniká ďalej, toľko „šťastia“ nemal. On totiž podniká dodnes.
Z verejne dostupných údajov Obchodného registra vyplýva, že B. Kolár je momentálne uvedený ako spoločník vo ôsmich eseročkách a ako akcionár v troch akciovkách. To zákon dovoľuje. Trochu problém je, že v jednej s. r. o. je stále uvedený aj ako konateľ. Veľa ďalších zápisov spojených s jeho menom je už históriou.
Je tu však aj ďalší problém. „Z eseročiek, v ktorých figuruje ako spoločník, je jedna v likvidácii a šesť si neplní povinnosti, pretože nemajú uložené účtovné závierky v Registri účtovných závierok,“ hovorí o Kollárových firmách Jaroslava Lukačovičová, expertka na účtovníctvo.
Z akciových spoločností, v ktorých je Boris Kollár akcionárom, si neplní túto povinnosť jedna, a to Prvá Tatranská, Vysoké Tatry. Naposledy zverejnila daňové priznanie v roku 2014, pričom vtedy podnikala so stratou 556 eur.
Firmy, v ktorých momentálne B. Kollár figuruje, majú veľmi podobné, väčšinou všeobecne popísané predmety činností. V niektorých prípadoch vykazujú znaky podnikov v ťažkostiach. Konkrétne ide o eseročky ICE BERG PROJECT a TV SERVIS. Prvá spomínaná má dokonca vysoké záporné imanie, čo ponúka otázku, či nenapĺňa znaky firmy, ktorá by mala byť v konkurze.
Navyše, bližšie informácie o aktivitách Kollárových spoločností a kontakty na ne sa nedajú na internete dohľadať a podľa všetkého ani nemajú vlastné webové stránky. TREND ich pri vyhľadávaní neobjavil.
Príliš málo účtovných údajov
V TRENDe sme sa pozreli na aktívne zápisy predsedu parlamentu v Obchodnom registri Slovenskej republiky, spojené s jeho menom. Čo sme ďalej zistili? Kollárove eseročky DEXON, Sintrax, Antena FM, BS & SC, BSSC a TV SERVIS porušujú zákon o účtovníctve, a to paragraf, ktorý hovorí o zostavení, schválení a uložení účtovnej závierky do registra.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?