Apple Inc. (AAPL)

P/E: 25,49

Apple je v súčasnosti najhodnotnejšou spoločnosťou na svete s trhovou kapitalizáciou 2,5 bilióna dolárov, ktorá sa na túto úroveň zvýšila po oznámení finančných výsledkov za štvrtý fiškálny kvartál roku 2022. Apple v ňom vykázal rekordné príjmy vo výške 90,1 miliardy dolárov. Štvrťročný zisk na akciu dosiahol 1,29 dolára, čím medziročne narástol o 4 percentá. Kvartál uzatvára fiškálny rok, v ktorom ročný príjem dosiahol 394,3 miliardy dolárov, čo činí medziročný nárast o 8 percent a ročný zisk na akciu dosiahol 6,11 dolára s medziročným nárastom o 9 percent. Výsledky pre Apple znamenajú ďalší rekordný rok, pričom tržby vzrástli o viac ako 28 miliárd dolárov a prevádzkový cashflow vzrástol v porovnaní s minulým rokom o 18 miliárd dolárov. Výsledky zároveň dokazujú schopnosť efektívneho riadenia aj napriek náročným a nestálym makroekonomickým podmienkam, čím Apple ukázal aj odolnosť voči slabej ekonomike a silnému doláru.

Spoločnosť výsledkami prekonala odhady analytikov, čo bola povzbudivá správa pre technologický sektor vzhľadom na slabé výsledky ostatných spoločností. Applu k tomu dopomohla najmä lojalita zákazníkov a rekordné predaje. Najvyšší podiel na tržbách mali predaje iPhonov vo výške 42,6 miliardy dolárov, čo je nárast o 10 percent v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Najväčším prekvapením boli tržby za predaje Macov vo výške 11,5 miliardy dolárov, ktoré prekonali očakávania analytikov o 2,14 miliardy. Výrazné tržby zaznamenali aj služby s 19,2 miliardami dolárov, čo je však o takmer miliardu menej, ako sa predpokladalo. Apple má v súčasnosti 900 miliónov platiacich predplatiteľov svojich služieb, čo je štvrťročný nárast o 40 miliónov.

Akcie spoločnosti Apple sa vo štvrtok, pred oznámením finančných výsledkov obchodovali na úrovni 145 dolárov za akciu. V piatok po otvorení burzy akcie rástli a uzavreli deň na hodnote 155,74 dolára za akciu, čo bol denný nárast vo výške vyše 7,5 percenta.

Meta Platforms, Inc. (META)

P/E: 7,77

Meta je materskou spoločnosťou viacerých sociálnych sietí, no v posledných rokoch sa začala zaoberať budovaním vlastnej virtuálnej reality – metaverza. Práve výdavky do metaverza môžu za 52-percentný medziročný pokles ziskov za tretí štvrťrok, ktoré dosiahli hodnotu takmer 4,4 miliardy dolárov. Poklesol aj zisk pripadajúci na jednu akciu, ktorý bol v treťom štvrťroku vo výške 1,64 dolára, čo je medziročný pokles o 49 percent. Výdavky spoločnosti za tretí štvrťrok vzrástli o 19 percent v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka a dosiahli približne 22 miliárd dolárov. Tržby zaznamenali mierny medziročný pokles vo výške štyroch percent, keď dosiahli úroveň vyše 27,7 miliardy dolárov. Tento pokles však do veľkej miery ovplyvnil silný dolár. Meta by v prípade zachovania konštantnej úrovne dolára dosiahla tržby vyššie o 1,79 miliardy dolárov čo by bol medziročný nárast o 1,7 percenta.

Divízia Reality Labs spadajúca pod Metu sa zaoberá vývojom hardvéru a softvéru virtuálnej reality (VR) a rozšírenej reality (AR), ktoré sú pre vybudovanie metaverza nevyhnutné. Táto divízia dosiahla v treťom štvrťroku stratu vo výške 3,67 miliardy dolárov, čo zvýšilo celkovú tohtoročnú stratu na úroveň 9,4 miliardy dolárov. Do budúcna pritom spoločnosť očakáva výrazný nárast prevádzkových strát Reality Labs, čím bude z krátkodobého hľadiska dochádzať k zaťažovaniu výsledkov celej spoločnosti.

To spôsobilo, že Meta zaznamenala na začiatku štvrtkového obchodovania, teda po zverejnení výsledkov, pokles trhovej kapitalizácie o takmer 80 miliárd dolárov, keď akcie poklesli o viac ako 20 percent. V piatok už pokles trhovej kapitalizácie dosiahol 102 miliárd dolárov. Mark Zuckerberg však svoju dlhodobú víziu obhajuje a tvrdí, že pred metaverzom je ešte dlhá cesta, kým začne generovať zisk, čo si v súčasnosti vyžaduje investície a trpezlivosť. Pohyby na akciovom trhu však svedčia o tom, že investorov zatiaľ nepresvedčil.

Amazon.com, Inc. (AMZN)

P/E: 96,64

Amazon je v súčasnosti 5. najhodnotnejšou spoločnosťou na svete s trhovou kapitalizáciou presahujúcou 1,05 bilióna dolárov. Ešte v utorok 25.10. pritom bola jeho trhová kapitalizácia takmer 1,23 bilióna dolárov, no po oznámení neuspokojivých finančných výsledkov spoločností Microsoft a Alphabet začal padať celý technologický sektor. Prepad sa zvýraznil po oznámení výsledkov Amazonu, keď v piatok pri otvorení trhu zaznamenal zníženie trhovej kapitalizácie o ďalších takmer 130 miliárd dolárov, čím stratil v priebehu pár dní 230 miliárd dolárov zo svojej hodnoty. Do uzatvorenia trhov však získal späť 50 miliárd. Akcie najväčšieho online maloobchodného predajcu v USA bezprostredne po oznámení výsledkov stratili pätinu svojej hodnoty.

Celkové výnosy a výnosy za Amazon Web Services (AWS) zaostali za očakávaniami len tesne, no investorov vystrašilo ich smerovanie pred dôležitým sviatočným obdobím. Amazon predpokladá menej výrazný predaj počas štvrtého štvrťroka, keď očakáva obmedzenie výdavkov spotrebiteľov v reakcii na neisté ekonomické prostredie. Amazon za štvrtý kvartál očakáva príjmy vo výške 140 až 148 miliárd dolárov, čo predstavuje 2 až 8-percentný rast, pričom predpokladá, že výrazný negatívny vplyv devízových kurzov na spoločnosť bude pokračovať aj v budúcom štvrťroku. Amazon totiž generuje značné zahraničné príjmy, ktoré mu silný dolár znehodnocuje.

Zisky za tretí štvrťrok dosiahli 2,9 miliardy dolárov, čo je pokles o takmer 9,4 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roka, kedy zisky dosiahli 3,2 miliardy. Pozitívnou správou však je, že Amazon vykázal za tretí štvrťrok lepšie zisky, než sa očakávalo. Zisk na akciu bol vo výške 0,28 dolára v porovnaní s odhadom 0,22 dolára. Tržby narástli o 15 percent na 127,1 miliardy dolárov, čo na naplnenie očakávaní nestačilo pre pokles medzinárodných tržieb. Z dôvodu negatívneho vplyvu výmenných kurzov na tržby stratil Amazon za 3. štvrťrok 5 miliárd dolárov.

Alphabet Inc. (GOOGL)

P/E: 18,34

Alphabet, materská spoločnosť Googlu, je v súčasnosti 4. najhodnotnejšou spoločnosťou na svete s trhovou kapitalizáciou 1,248 bilióna dolárov. Ešte v utorok pred zverejnením štvrťročnej finančnej správy však bola trhová hodnota spoločnosti vyššia o 110 miliárd dolárov. Akcie Alphabet po zverejnení výsledkov klesli o 7,8 percenta, keď spadli z hodnoty 104,56 dolára na 96,38 dolára. Neskôr v týždni došlo k ďalšiemu poklesu ceny s minimom pod 92 dolárov, no v závere týždňa porástla na hodnotu 96,29 dolára.

Alphabet sa radí k spoločnostiam, ktoré počas pandémie prosperovali, no rýchlo rastúce úrokové sadzby, rekordná inflácia a geopolitické napätie spôsobili pokles ich finančných ukazovateľov, pričom silný dolár problém zvýraznil. Tržby spoločnosti vzrástli za tretí štvrťrok o 6 percent v medziročnom porovnaní, keď dosiahli úroveň 69,1 miliardy dolárov, čím zaostali za odhadmi analytikov o takmer dve miliardy. V prípade, ak by dolár zotrval na konštantnej úrovni, tržby by v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 11 percent. Okrem silného dolára sa na slabších tržbách podpísalo aj prudké spomalenie online reklamy, ktorá je nevyhnutná pre zisky spoločnosti. Tie v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesli o 27 percent, keď dosiahli 13,9 miliardy dolárov, čo bolo výrazne menej oproti odhadovaným 16,9 miliardám.

Vedúci predstavitelia spoločnosti Alphabet uviedli, že zaznamenali nižšie výdavky na reklamu na poistenie, pôžičky, hypotéky a krypto, ako aj menej reklám na hry. Tržby spoločnosti z reklám vo vyhľadávaní vzrástli o 4 percentá na 39,5 miliardy dolárov a z reklám na YouTube klesli o 1,9 percenta na 7 miliárd dolárov. Oba výsledky boli pod odhadmi analytikov. Ďalej Alphabet uviedla, že spomalí nábor zamestnancov, aby bola lepšie pripravená na ekonomickú neistotu, v ktorej sa svet nachádza. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom totiž narástol počet nových zamestnancov o viac ako 12-tisíc, keď dosiahol úroveň takmer 187-tisíc.