Nemecko aj Francúzsko majú za 15 rokov vymeniť veľkú časť svojich bojových lietadiel. V nasledujúcich rokoch zastarajú ako morálne, tak aj technicky.
„Prechodné riešenie pre nahradenie zastaraných lietadiel sa javí ako pravdepodobnejšie,“ uviedol D. Hoke a pokračoval: „Ak sa dôležité rozhodnutia oddialia, ekonomickosť spoločného projektu sa môže spochybniť.“
Šéf divízie Airbus Defence & Space sa domnieva, že jediný typ stíhačky nedokáže splniť všetky požiadavky na bojové lietadlá. Očakáva, že sa viaceré modely lietadiel dajú postaviť na spoločnom základe a budú schopné plniť špeciálne bojové úlohy.
Aby sa dali zámery realizovať včas, na to treba už začiatkom budúceho roka prijať nevyhnutné strategické rozhodnutia. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v júli oznámili, že ich krajiny budú v nasledujúcom období v zbrojárskej oblasti úzko spolupracovať.
Ich zámer sa vzťahuje na nahradenie stíhačky Eurofighter od Airbusu vo výzbroji nemeckej armády a francúzskej stíhačky Rafale novým strojom od Airbusu. Harmonogram vývoja novej stíhačky by mal mať toulouský koncern hotový do polovice budúceho roka. Obe krajiny by mali spoločne vyvinúť aj nový tank a náboje pre delá.