Hovorca Airbnb Julian Trautwein na otázku agentúry APA uviedol, že týmto spôsobom zaplatili v Rakúsku len 1,3 percenta prenájmov. Podľa údajov Airbnb 83 percent platieb rakúskym prenajímateľom vykonali bankovým prevodom a 14 percent prostredníctvom služby Paypal.

Na platforme je v súčasnosti zhruba 23-tisíc rakúskych inzerátov na izby, byty a ostatné typy ubytovania, z čoho 10-tisíc sa nachádza v alpských regiónoch a odhadom 9-tisíc vo Viedni.

Rakúski hotelieri nie sú jedinými kritikmi. Aj mesto Paríž nedávno vytklo platforme, že prenajímateľom pomáha vyhýbať sa daňovej povinnosti. Podľa tamojších médií totiž prenajímatelia môžu požiadať Airbnb online o kreditnú kartu registrovanú na Gibraltáre a teoreticky tak ukryť peniaze pred daňovými úradmi.

Gibraltár je považovaný za daňový raj. „Airbnb bol doteraz len rezervačnou platformou. Takéto praktiky však odmietam,“ kritizuje prezidentka (ÖHV) Michaela Reittererová, ktorá zrušila svoje konto na Airbnb a žiada jednotné pravidlá zverejňovania príjmov od sprostredkovateľských portálov.

J. Trautwein kritiku odmieta ako neopodstatnenú a upozorňuje, že s gibraltárskym vydavateľom predplatených kreditných kariet Payoneer spolupracujú už od roka 2014.

Airbnb síce pravidelne emailom upozorňuje prenajímateľov, aby splnili svoje daňové povinnosti, no údaje neposkytuje obciam ani príslušným úradom. Na druhej strane portál medzičasom rokuje s viacerými obcami a mestami o automatickom zrážaní miestnej dane.

Airbnb chce v budúcom roku ponúkať viac možností ubytovania v alpských regiónoch. Za posledných 12 mesiacov sprostredkoval pre rakúske ubytovacie zariadenia zhruba 700-tisíc hostí, z čoho 81-tisíc v horských oblastiach.

Airbnb účtuje prenajímateľom províziu tri alebo päť percent z ceny ubytovania a hosťom administratívny poplatok päť až 15 percent.