Na zemi zostala najmenej polovica lietadiel francúzskych aeroliniek. Protest by podľa agentúry AFP mohol trvať až týždeň.

Odbory nesúhlasia s plánom na rozšírenie nízkonákladovej dcérskej firmy Transavia. Hlavný odborový zväz pilotov SNPL vyzval k štrajku od pondelka 15. do pondelka do 22. septembra.

Ďalšie dva odbory SPAF a Alter chcú, aby štrajk trval do štvrtka. Rokovania s vedením aeroliniek v nedeľu riešenia nepriniesli.

„Zadrhli sa,“ povedal podľa AFP šéf odborového zväzu zastupujúceho pilotov SNPL AF ALPA Jean-Louis Barber.

Air France odhadli, že v prvý deň štrajku bude môcť zabezpečiť 48 percent letov. Do štrajku sa podľa prepočtov aeroliniek rozhodlo zapojiť 60 percent pilotov.

Piloti Lufthansy vyhlásili štrajk na utorok

Piloti najväčších nemeckých aerolínií Lufthansa vyhlásili na utorok štrajk. Protestná akcia potrvá od 09.00 do 17.00 SELČ a podľa odborového zväzu Vereinigung Cockpit (VC) by mala postihnúť diaľkové lety z Frankfurtu nad Mohanom. Vedenie Lufthansy zatiaľ na vyhlásenie štrajku nereagovalo.

„Chceme si týmto štrajkom vydobyť novú kolektívnu zmluvu o dôchodkovom programe,“ uviedol v tlačovom vyhlásení hovorca zväzu VC Jörg Handwerg. „Sme nútení k tomuto kroku, pretože nám vedenie Lufthansy zatiaľ nepredložilo žiadnu kompromisnú ponuku,“ doplnil. Štrajk je podľa neho ešte možné odvrátiť, ak aerolinky pristúpia na požiadavky pilotov.

Piloti Lufthansy usporiadali v posledných týždňoch niekoľko štrajkov pre dlhodobý spor s vedením aerolínií o dôchodkový program. Podľa doterajšieho ustanovenia kolektívnej zmluvy môžu piloti odísť do dôchodku v 55 rokoch a firma im následne vypláca 60 percent platu dovtedy, kým nebudú mať nárok na starobný dôchodok. Lufthansa chce hranicu pre odchod do dôchodku posunúť. Zdôvodňuje to tým, že si vo vysoko konkurenčnom prostredí leteckej dopravy nemôže dovoliť udržať program v súčasnej podobe.