Poisťovňa American International Group, ktorá dostala jeden z najmohutnejších protikrízových balíčkov od štátu, plánuje vláde peniaze vrátiť. Oznámil to nový šéf firmy, Robert Benmosche. "Veríme, že sa dokážeme odplatiť vláde (USA) a takisto dúfame, že budeme môcť urobiť čosi aj pre našich akcionárov," citovala agentúra Bloomberg R. Benmoscheho.
Záchrana AIG stála približne 180 miliárd dolárov, vrátane 80-miliardovej vládnej pôžičky. "Faktom je, že americkej vláde dĺžime veľa peňazí a nebudeme schopní vrátiť ich len z našich ziskov. Preto musíme časť spoločnosti predať, no to spravíme iba v pravý čas a za dobrú cenu," dodal Benmosche.
Burza na jeho slová zareagovala strmým rastom hodnoty akcií AIG, až o vyše 30 percent. Je to už druhýkrát, čo R. Benmosche potešil akcionárov. Keď začiatkom augusta AIG oznámila, že sa na poste šéfa firmy dohodla s ním, akcie stúpli behom pár hodín o 13 percent. R. Benmosche viedol do roku 2006 veľkého rivala AIG - najväčšiu americkú životnú poisťovňu MetLife.
R. Benmosche hneď po príchode do AIG oznámil zmenu stratégie, ktorú vytýčil jeho predchodca Edward Liddy. Namiesto predaja aktív firmy čím skôr, aby nestratili hodnotu, chce čakať na vhodnú chvíľu. Podľa agentúry Bloomberg mu to dovoľuje aj aktuálny vývoj hospodárenia skupiny AIG. Po 100 miliardových stratách napočítaných od roku 2007 vykázala v druhom štvrťroku 2009 zisk 8,9 miliardy dolárov.
R. Benmosche po svojom menovaní predstúpil pred zamestnancov, aby im povedal, že AIG bude opäť bude taká silná, aka bývala. Najväčšia poisťovňa na svete sa dostala do existenčných problémov vinou obrovských strát z investícií do rôznych produktov odvodených od hypotekárnych úverov. Vlani v septembri jej musela pomôcť pred krachom americká vláda.
Šéf AIG sľúbil, že v nasledujúcich týždňoch vyhodnotí všetky aktivity poisťovne a rozhodne sa, ktoré si treba ponechať. A pritom zdôraznil, že do urýchleného predaja za každú cenu sa nenechá dotlačiť ani vládou.
Foto na titulke - Flickr.com