Firma o investičné stimuly požiadala ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. To odporučilo vládnemu kabinetu poskytnutie pomoci schváliť.

„Na základe kladného komplexného hodnotenia odporúčame schváliť štátnu pomoc vo forme dotácie z prostriedkov štátneho rozpočtu na krytie 80 percent oprávnených nákladov súvisiacich s riešením projektu priemyselného výskumu a 60 percent oprávnených nákladov súvisiacich s riešením projektu experimentálneho vývoja,“ uviedlo ministerstvo školstva v materiáli.

Spoločnosť by mala do výskumu a vývoja jedinečného dopravného prostriedku investovať celkovo viac ako osem miliónov eur. Vytvoriť by sa malo viac ako 40 nových pracovných miest. Plánovaný výskum a vývoj má byť postavený na základe poznatkov získaných pri konštrukcii súčasného prototypu lietajúceho auta Aeromobil 3.0.

Výskum v rámci novovytvoreného pracoviska sa zameria na niekoľko kľúčových komponentov. Ide o komponenty pohonov, brzdy, zavesenie nápravy, systémy pasívnej bezpečnosti, konštrukčných riešení prvkov karosérie a riešenia systému transformácie z módu lietadlo na auto a opačne. Súčasťou bude aj výskum v oblasti materiálov vo všetkých relevantných primárnych konštrukciách.

„Ďalší rozvoj lokálnych aktivít spoločnosti Aeromobil bude predstavovať významný zlomový moment, kedy kombinácia expertízy a skúseností z automobilového priemyslu a leteckého odvetvia jednoznačne vytvorí prostredie pre vznik vysokokvalifikovaných pracovných miest, ktoré budú schopné zvyšovať pridanú hodnotu v priemysle,“ konštatuje ministerstvo školstva.

Zároveň je presvedčené, že Aeromobil sa môže stať pre Slovensko takým signifikantným projektom, akými boli pre Fínsko Nokia, pre Estónsko Skype či pre Kaliforniu Tesla a SpaceX.

Beblavý: Štát zadotuje výstrel do tmy

S poskytnutím stimulov pre Aeromobil dôrazne nesúhlasí nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. „Návrh ministerstva školstva darovať z našich peňazí 6 miliónov eur Aeromobilu je nesprávny, netransparentný a nevýhodný a takto žiadny seriózny štát nerobí inovačnú politiku. Takto sa nezrodili ani Skype, ani Tesla, ani Nokia, na ktoré sa minister Draxler odvoláva. Nezrodil sa tak ani Eset či Sygic na Slovensku,“ uviedol na svojom blogu pred pár dňami.

Postup štátu označuje za netransparentný, nakoľko ministerstvo vyhlásilo súťaž, v ktorej dá peniaze len na lietajúce auto. Teda nie na inovácie v doprave či v autách. „Teraz píše, že Aeromobil nemá na svete konkurenciu. Je teda evidentné, že AeroMobil si to u ministra vybavil pekne napriamo,“ obvinil M. Beblavý firmu.

Štát podľa neho preberá na seba takmer celé riziko pri projekte, ktorého úspešnosť je zatiaľ len výstrelom do tmy. Investičný stimul pritom nebude pochádzať z eurofondov ale priamo z rozpočtu.

„Štát navyše tieto peniaze daruje bez akejkoľvek protihodnoty. Normálny investor by za túto investíciu chcel aspoň polovičný podiel na firme a jej know-how. Tuto to však vyzerá tak – ak výstrel pôjde do prázdna, štát príde o všetko. Ak náhodou zasiahne, štát z toho tiež nemá nič. Žiadne peniaze. Žiadny podiel na know-how, či ziskoch z prípadného predaja patentov alebo firmy. Dokonca ani len záväzok toho, kde by sa prípadné aeromobily vyrábali,“ uzatvára kritiku M. Beblavý.