Podľa zdrojov televízie BBC by tak asociácia mala prísť o najväčšieho sponzora, ktorý športovcov podporoval desiatkami miliónov dolárov. Keď asociácia popísala zmluvu s Adidasom v roku 2008 na jedenásť rokov, sponzor sľuboval 33 miliónov dolárov.
Zdroje BBC uviedli, že suma bola ešte vyššia – každý rok nemecká firma dotovala atletiku ôsmimi miliónmi dolárov. Zmluva mala platiť do roku 2019, asociácia tak príde o 32 miliónov dolárov.
Adidas varoval asociáciu už v novembri minulého roka, keď Svetová antidopingová agentúra (WADA) odhalila dopovanie ruských atlétov. Vtedy padli tvrdé obvinenia, že šlo o systematický a štátom podporovaný doping. IAAF okamžite reagovala a ruský zväz suspendovala a zakázala im štartovať na medzinárodných pretekoch – vrátane olympiády v brazílskom Riu de Janeiro.
Vydieranie a korupcia
Adidas v tom čase vyhlásil, že škandály považuje „za znepokojivé“. Poslednou kvapkou bola skutočnosť, že vedenie asociácie o praktikách dobre vedelo už pred šiestimi rokmi. Šéfovia IAAF údajne pred olympijskými hrami v Londýne 2012 zvažovali spoluprácu s Rusmi na krytí používania zakázaných látok.
IAAF testmi zistila, že ruskí atléti vo veľkom dopujú a o prípadoch sa zmienila v interných reportoch. Tie zaslala šéfovi Všeruskej federácie ľahkej atletiky (VFLA) Valentinovi Balachničevovi, kde ho upozornila, že dopingom nielenže podvádzajú súperov, ale vážne ohrozujú zdravie a životy pretekárov.
Zrejme nebola len náhoda, že na majstrovstvách sveta v Berlíne v roku 2009 získali Rusi 13 medailí. Už vtedy bývalý funkcionár IAAF Pierre Weiss povedal, že ide o systematické zneužívanie krvného dopingu. O dva roky neskôr asociácia vypracovala internú (inak povedané utajenú) smernicu, v ktorej rozdelila dopujúcich ruských pretekárov do dvoch kategórií:
- V prvej z nich boli atléti, u ktorých panoval predpoklad, že získajú medailu na olympijských hrách 2012 v Londýne a práve u nich sa asociácia dohodla s ruskou stranou, že pozitívne výsledky na doping budú kamuflovať.
- V druhej kategórii boli menej kvalitní ruskí pretekári, ktorých výsledky dopingu sa naopak nemali ukrývať – mali byť ale v tichosti potrestaní a verejnosť sa o ich škandále nemala dozvedieť.
Asociácia teda o dopingu dobre vedela a s citlivými informáciami narábala tak, aby mohla ruskú stranu vydierať. Antidopingová agentúra WADA nie je jediná, ktorá sa o prípad zaujíma. Korupčné správanie vyšetruje aj Interpol a riadi ho z Francúzska.
Francúzske úrady v novembri začali s vyšetrovaním bývalého šéfa svetovej atletiky Lamina Diacka, ktorý je podozrivý z brania úplatkov práve za krytie dopingových prípadov ruských atlétov. Interpol celú akciu nazval Operácia Augiáš.
Kombinácia amorálneho správania a korupčných praktík, ktoré sú podobné škandálu vo futbalovej FIFA, donútili Adidas stopnúť milióny do atletiky. Nič na tom nezmenili ani slová súčasného šéfa asociácie Sebastiana Coea, ktorý povedal, že plánuje zaviesť reformy, aby zabránil opakovaniu korupčných škandálov a konšpirácií vnútri inštitúcie.
„Atletiku čakajú zmeny, ale je to beh na dlhé trate, pretože sa neprejavia hneď. Musíme odstrániť všetky administratívne slabiny organizácie, aby sa v budúcnosti nestávalo, že jej vedenie nevie o nekalých praktikách,“ povedal pred dvoma týždňami S. Coe.
Adidas svoje rozhodnutie nekomentoval, ale krok nemeckej firmy je vážnym škrtom pre atletiku, ktorú už o pár mesiacov čakajú olympijské hry v Brazílii. Nejde len o finančné, ale aj reputačné riziko a dôveryhodnosť atletiky v očiach verejnosti. Keďže Adidas ukončil zmluvu o štyri roky skôr, je celkom možné, že sa môžu obe strany ešte stretnúť pred súdom.