Švajčiarskej energetickej a elektrotechnickej firme ABB sa minulý rok výnimočne darilo. Po prvýkrát v histórii dosiahli vlani prijaté objednávky firmy 40 miliárd dolárov, čo je o 23 percent viac ako pred rokom. Predpoklad stability tržieb v budúcnosti, kedy sa objednávky budú realizovať, je takisto veľmi dôležitý. Firma zároveň minulý rok dosiahla rekordné tržby vo výške 38 miliárd dolárov, teda o pätinu viac ako v roku 2010.

Výkonný riaditeľ ABB Joe Hogan si tieto kvantitatívne nárasty v neistom ekonomickom období vysvetľuje rastúcim dopytom po efektívnosti v energetike a priemysle, ktorými si dokážu podniky znížiť prevádzkové náklady či vylepšiť produkty. „V uplynulom období nám rastie dopyt po energeticky efektívnych riešeniach v priemyselných sektoroch a po rozširovaní a obnove elektrických sietí. Očakávame pretrvávanie tohto trendu aj do budúcnosti,“ hovorí. Dôkazom toho, že „na dračku“ idú najmä posledné generácie moderných technológií je fakt, že ziskovosť ABB išla nahor ešte výraznejšie, takmer o štvrtinu. Čistý zisk vo výške 3,1 miliardy dolárov je o 24 percent vyšší ako za rok 2010.

Vyššie tržby aj na Slovensku

Rast tržieb zaznamenalo aj slovenské zastúpenie spoločnosti ABB. Oficiálne finančné čísla slovenskej dcéry budú známe až po audite v marci. Firma má na Slovensku inžinieringové centrá v Košiciach a Žiline ako aj servisné centrum v Banskej Bystrici zamerané na pohony, motory, výkonovú elektroniku a riadiace systémy. Tieto okrem domácich zákaziek žijú najmä zo skupinových zahraničných projektov.

Na Slovensku zamestnáva švajčiarsky koncern 200 ľudí, na celom svete pre ABB pracuje 130-tisíc zamestnancov. ABB je popredným hráčom v oblasti nových trendov, napríklad na poli inteligentných sietí, efektívneho využívania elektrickej energie alebo kompletných riešení pre infraštruktúru e-mobility, ktoré sa rozbiehajú aj na slovenskom trhu.

Chuť nakupovať

Spoločnosť ABB pokračovala vlani vo svojej stratégii angažovať sa aj v ďalších kľúčových oblastiach, na ktorých doteraz nebola aktívna, a to z hľadiska produktového portfólia ako aj regionálneho zastúpenia firmy formou akvizícií.

Počas minulého štvrťroku ukončila ABB akvizíciu švajčiarskeho výrobcu transformátorov Trasfor. V decembri 2011 tiež firma oznámila ponuku na odkúpenie ďalšej švajčiarskej spoločnosti – Newave Energy International, ktorá je popredným dodávateľom produktov nepretržitého zdroja napájania. Najväčší z nákupov bola akvizícia amerického výrobcu priemyselných motorov Baldor Electric v hodnote 4,2 miliardy dolárov vrátane splatenia dlhu koncernu.

Medzi ďalšie minuloročné akvizície ABB sa zaradil kanadský dodávateľ produktov pre mestské dopravné systémy Envitech, austrálska spoločnosť Powercorp, ktorá sa zaoberá riešeniami pre integráciu energie z obnoviteľných zdrojov do sietí. Ale aj švédsky výrobca Lorentzen & Wettre, ktorý sa zaoberá riešeniami v oblasti riadiacej techniky pre papierenský a celulózový priemysel, holandská firma Epyon v oblasti riešení rýchlo nabíjacích staníc pre elektromobily a austrálska softvérový podnik Mincom.

Ilustračné foto na titulke - ABB