Sú technologickými motormi modernej ekonomiky. Počúvame o nich denne, no málokedy sa nám podarí nejaký vidieť. Svojim spôsobom sú tajomné a jediní, kto im rozumie, sú špeciálni šamani - takzvaní administrátori. Napriek tomu, že sú staré desaťročia, princíp, akým fungujú sa prakticky nezmenil. Spoločnosť Dell, ktorá je druhým najväčším dodávateľom serverov na svete tento rok oslávila 20 rokov od uvedenia svojho servera PowerEdge, ktorý sa vyrába už v trinástej generácii. Prečítajte si, kde všade pomohli servery biznisu.
Vývojári oslavujú prvý PowerEdge server spolu so zakladateľom Michaelom Dellom Zdroj: Dell
Digitálny cash a tlačiarne
Ako server vznikol? Prvé počítače, ktoré plnili úlohy pre viacerých užívateľov sa objavili v bankách a poisťovniach. Namiesto papierových zmeniek a účtovných kníh sa peňažné sumy zapisovali na záznamové médiá (spočiatku pásky).
S pribúdajúcim množstvom počítačov bolo potrebné dáta na nich poprepájať a tak vznikli centrálne počítače. Ostatné - takzvané terminály, k nim boli pripojené v rade za sebou. Na pripojenie ďalšieho terminálu teda nebolo potrebné naťahovať nový kábel od centrálneho počítača.
Prvé masové rozšírenie serverov aj do iných odvetví prišlo s rozšírením tlačiarní. Na tlačenie dokumentov z viacerých počítačov slúžil tlačový server.
Koniec nadvlády kameňa
Aby si niekto mohol prezerať web, musel vzniknúť webový server, na ktorom bola internetová stránka uložená a dostupná. Internet umožnil nielen zdieľanie informácií, ale stal sa aj novým predajným kanálom. Prvou stránkou, ktorá predala tovar online vrátane platby bol NetMarket. Bolo to CD amerického speváka Stinga. A to bol koniec nadvlády kamenných obchodov.
Zdroj: Wikipedia.org
Nájdem ťa (hneď!)
Vyhľadávanie informácii cez internetové vyhľadávače urýchlilo prácu vo firmách. Od hľadania kontaktov a adries, cez výber kvetov pre šéfovu manželku. Na strane druhej zostrilo konkurenčný boj, ktorý sa odohráva na prvých priečkach vo vyhľadávaní.
Dáta traste sa!
S ukladaním a centralizáciou dát sa spája ďalší, tentokrát negatívny fenomén. Od 80-tych rokov sa začali objavovať skupiny alebo jednotlivci, pre ktoré sa neskôr ujalo meno hackeri. V roku 1981 americké súdy odsúdili prvého počítačového kriminálnika známeho ako Captain Zap. Ten posunul čas na serveroch americkej telekomunikačnej spoločnosti AT&T tak, že ľudom, ktorí telefonovali cez deň sa účtovala lacnejšia nočná tarifa.
Ochrana citlivých dát na serveroch je dnes témou číslo jeden. A riešení nespočetne mnoho. Od antivírusových softvérov až po špeciálne prídavné zariadenia - firewally, ktoré si dokážu posvietiť aj na šifrované dáta.
Zdroj: Dell
Cloudová ekonomika
Servre prestali slúžiť iba firmám. Postupne sa na internete začali objavovať služby, ktoré boli dostupné online komukoľvek za drobný poplatok, alebo zadarmo. Typickým príkladom je email. Firmy dnes môžu cez aplikácie napojené na centrálne servre spravovať účtovníctvo, alebo knihu jázd, čo zlacňuje a zefektívňuje opakujúce sa činnosti. V dátových centrách si dnes môžu nakupovať aj samotný výpočtový výkon - teda servre.
Jedna vec je cloudové služby využívať, druhá je začať ich poskytovať. Či už zamestnancom, alebo zákazníkom. Netreba na to ani stavať hangár so stovkami serverov. Generácia serverov PowerEdge VRTX, takzvané „konvergované“ datacentrum Dellu sa dnes zmestí aj pod pracovný stôl.
Zdroj: Dell
Ondřej Bačina
Enterprise Solution Marketing Manager Dell