V roku 2010 sa slovenský telekomunikačný sektor nudiť rozhodne nebude. A to nie je reč o následkoch, ktoré na väčších i menších hráčoch na trhu zanechá odchádzajúci krízový rok. Hoci sa do ich kníh zapíše menej výrazne ako napríklad v podnikoch priemyselnej výroby, viacero z nich premiérovo postaví pred výzvu, čo s reálnym poklesom biznisu alebo s nenaplnenými ambíciami. I keď výzva by vzhľadom na maturitu kedysi boomujúcej brandže prišla i bez krízy. No tá dáva celej situácii špecifickú príchuť.
Taký Slovak Telekom už dávnejšie vie, čo znamená vyčerpaný potenciál tradičného obchodného modelu. Decimovaný kľúčový biznis minulosti, pevné telefónne služby, ho núti hľadať nový zdroj príjmov. A tými je spojenie fixného hlasu s rýchlym internetom (broadband), digitálnou televíziou (triple play) a mobilnými službami (quad play). Prvými dvoma cestami už telekom reálne ide, na tretiu sa po období de facto príprav v roku 2010 nachystá aj de iure.
Do polovice roka chce Slovak Telekom formálne pohltiť dcérsky T-Mobile. Celý proces navonok veľmi vidieť nebude, lebo pôjde o internú integráciu oboch firiem v oblasti sieťovej infraštruktúry, IT systémov a administratívy (obchod, správa aktív či nákup to už majú za sebou). Nejaké extra veľké personálne zemetrasenie zrejme nenastane, aj keď odchod niektorých momentálne dôležitých ľudí úplne vylúčený nie je.
Ale ešte zaujímavejšia je iná otázka. Ako sa naplní vízia šéfa telekomu Miroslava Majoroša o konvergovaných ponukách, spájajúcich fixné a mobilné technológie. Optimista by mohol predpokladať, že prvé ozajstné quad play produkty prídu na trh už v druhej polovici roka. Realista by mu zasa mohol oponovať, že najprv treba zistiť, čo to ten quad play vlastne je a ako ho zákazníkom správne navariť a naporciovať.
Momentálne sa zdá isté aspoň to, že obchodné značky TCom a T-Mobile turbulentné obdobie prežijú. I keď pre fixnú časť staronového konglomerátu by sa možno viac hodil T-Home, brand, ktorý Deutsche Telekom zaviedol v Nemecku či Maďarsku. Firemní klienti odpustia, ale T-Com sa momentálne skutočne viac štylizuje ako dodávateľ zábavy pre domácnosti. Mohutný ťah na rezidenčný segment dokumentuje i novinka, satelitné Magio. Alebo upgradovanie fixnej siete na účely poskytovania digitálnej televízie v lokalitách, ako je Rimavská Seč alebo Veľká Ves nad Ipľom. A tiež neutíchajúca, hoci už menej intenzívna paneláková optifikácia okresných miest.
Dalo by sa očakávať, že na vesmírnu odyseu Magia rovnakým spôsobom zareaguje arcirival T-Comu, Orange. Predpoklady na to má. Tak ako telekom mohol vychádzať zo skúseností maďarskej sestry, aj Orange sa môže inšpirovať príkladom z materskej skupiny, kde satelitné TV služby poskytujú Francúzi a Poliaci. No i bez Orangeu sa slovenské televízne pole zahustí. Na trh príde DVB-T, anténové digitálne vysielanie. Samozrejme, ak víťaz kontroverzného tendra Towercom splní sľub, že jeho prevádzku spustí od prvého januára „okamžite takmer pre osemdesiat percent obyvateľov Slovenska“.
Kým T-Mobile bude riešiť quad play a Orange možno satelitné Fiber TV, najmenší slovenský mobilný operátor Telefónica O2 ostane pri klasickom mobilovom biznise. Otázka je, čo prinesie jesenná výmena na šéfovskej stoličke. Či sa John McGuidan odváži prerušiť alebo aspoň výrazne modifikovať ságu O2 Fér. Momentálne by sa dalo odhadovať, že jeho monopol v produktovej ponuke operátora sa tak skoro neskončí. Obdobne ako to, že O2 ani v roku 2010 za účelom zrýchlenia mobilného broadbandu nepôjde do siete tretej generácie. Nieto ešte do štvrtogeneračného LTE, hoci jeho česká matka ho už testuje.
LTE nebude primárnou agendou ani v T-Mobile a Orangei, aspoň nie v zmysle uvádzania komerčných produktov. Dôvodov môže byť viac. Okrem priškrtených investičných kohútikov najmä chýbajúce frekvencie. Tie sa vo väčšom rozsahu uvoľnia až po úplnom nábehu DVB-T, ktorý sa slovenským televíziám podarilo s politikmi dohodnúť na koniec roka 2012. A aj potom bude osud mobilného superbroadbandu závisieť od rozhodnutia štátu o využití voľného pásma, digitálnej dividendy.
Regulácia
Cirkus okolo digitálnej dividendy má teda ešte čas, no úradníci a regulátori sa priemyslu elektronických komunikácií o zábavu postarajú aj v budúcom roku. Napríklad tí z Telekomunikačného úradu SR verdiktom o účte Slovak Telekomu za univerzálnu službu – zjednodušene, prevádzku telefónnych búdok a zriaďovanie pevných liniek vo verejnom záujme –, ktoré majú zaplatiť jeho konkurenti.
K slovu sa dostanú i zákonodarcovia. Hoci ešte nie pri aplikácii nového únijného regulačného rámca, ktorý Európsky parlament schválil v novembri. Ťažko očakávať závratné tempo práce, keďže lehota na jeho prevzatie do národnej legislatívy bohato presahuje rozsah jedného kalendárneho roka. Takže o úradnom imperatíve na rozdelenie incumbenta, Slovak Telekomu – čo je jedna z noviniek nového rámca EÚ – až na budúci rok.
Čo môže byť horúce podstatne skôr, sú nápady na reguláciu internetu. Impulz príde z rezortu Roberta „Veľkého brata“ Kaliňáka, ktorý opráši návrhy zo septembra. Možno prekvapí. A k povinnej registrácii diskutérov v online fórach v mene boja proti viac i menej organizovanému zločinu pridá ešte ďalšie chuťovky. Napríklad odpájanie internetových pirátov. Nech je zábava. Alebo po zábave?
Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51.
Foto - Profimedia